سازمان هواشناسی ترکیه: هوا گرم می‌شود، اما با گرد و غبار

اداره هواشناسی ترکیه اعلام کرد هوای ترکیه از نخستین روز ماه آوریل با افزایش دمایی بین ۴ تا ۸ درجه روبرو خواهد شد، اما موجی از «گرد و غبار بیابانی» برخاسته از آفریقا هم به مناطق غربی ترکیه خواهد رسید.

موج گرد و غبار از فردا ۳۱ مارس به کشور می‌رسد.  البته اداره هواشناسی می‌گوید این گرد و غبار هیچ ضرری برای مردم نخواهد داشت و فقط دامنه دید را کاهش می‌دهد. برخی از کارشناسان هواشناسی ازجمله کرم اوکتن به مردم و به‌خصوص افراد دارای مشکلات تنفسی پیشنهاد می‌کنند در روزهای ۳۱ مارس و یک آوریل پنجره‌ها را باز نکنند.

ترکیه پس از گذران زمستانی سرد و برفی، با افزایش دمای بهاری از ابتدای ماه آوریل روبرو خواهد شد که به گفته سازمان هواشناسی، بین ۶ تا ۱۰ درجه بالاتر از حد نرمال فصلی خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود این افزایش دما در استان‌های استانبول و تکیرداغ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد و در استان‌های غربی‌تر ادیرنه و قرقرالی تا ۲۴ درجه پیش رود.

کارشناسان حوزه هواشناسی، علاوه بر هشدار گرما و گرد و غبار که می‌تواند موجب طوفان در مناطق جنوبی و غربی کشور شود، به افراد دارای آلرژی فصلی پیشنهاد کردند حتماً در این ایام از ماسک استفاده کنند، چون فصل گرده‌افشانی درختان نیز فرا رسیده است. به گفته کارشناسان، هجوم گرده‌ها در آنکارا، استانبول، بورسا، کوتاهْیا و سامسون تا ماه آگوست ادامه خواهد داشت. 

هوای ترکیه پس از گذراندن زمستانی سرد، از آغاز ماه آوریل با موجی از گرما روبرو خواهد شد که حاوی «گرد و غبار بیابانی»‌ برخاسته از آفریقا نیز هست. طبق گزارش اداره هواشناسی ترکیه، این افزایش دما در مناطق غربی و جنوبی کشور زودتر اتفاق می‌افتد.

پیش‌بینی می‌شود دمای هوای هفته آینده در استانبول تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد بالا رود.