سالگرد آبان ۹۸ و آغاز سومین ماه اعتراضات ایران؛ اعتصاب، اعتراض و کشتار در چهارشنبه ۲۵ آبان 

 

چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱، مصادف با سومین سالگرد تظاهرات خونین آبان ۹۸ و همزمان با آغاز سومین ماه خیزش اعتراضی سراسری، نقاط مختلف ایران، شاهد اعتصاب انبوهی از واحدهای تجاری در شهرهای بزرگ و کوچک بود. همچنین تجمعات و تحرکات اعتراضی نیز در دانشگاه‌ها و خیابان‌های بیش از صد شهر برقرار شد که بار دیگر با شدیدترین واکنش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روبرو شد.

درحالی‌که سازمان حقوق بشر ایران،‌ تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران را تا روز چهارشنبه دست‌کم ۳۴۲ نفر اعلام کرده بود، شب گذشته (۲۵ آبان ۱۴۰۱) تنها در ایذه، طبق اعلام رسمی استانداری خوزستان، در جریان حوادثی که استانداری آن را «وقایع تروریستی» خوانده، ۶ نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند. در میان کشته‌شدگان، یک پسربچه ۱۰ ساله و یک دختربچه ۹ ساله نیز وجود دارند. 

سازمان حقوق بشر، صبح روز پنج‌شنبه ۲۶ آبان، تعداد کشته‌شدگان اعتراضات تا پایان روز ۲۵ آبان را ۳۶۲ نفر اعلام کرده است. این آمار نشان از آن دارد که کشته‌شدن دست‌کم ۲۰ تن در جریان وقایع اعتراضی روز ۲۵ آبان تایید شده است. تعداد شهرهایی که به اعتراضات پیوسته‌اند نیز ۱۴۴ شهر اعلام شده است. تاکنون کشته‌شدن دست‌کم ۵۶ کودک در جریان اعتراضات به تایید سازمان حقوق بشر ایران رسیده است.