سال ۲۰۲۱ جذب ۹ میلیون توریست در آنتالیا؛ پایتخت گردشگری ترکیه

  استان آنتالیای ترکیه که گردشگرانی از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند، در طول روند شیوع ویروس کرونا به آدرس گردشگری «ایمن و سالم» تبدیل شد.

  بخش گردشگری آنتالیا، برنامه صدور گواهینامه گردشگری ایمن را از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا با موفقیت اجرا کرده است.

  این استان که در طول پاندمی کرونا میزبان بیشترین تعداد گردشگر در مقایسه با رقبای خارجی خود در منطقه مدیترانه بود، سال گذشته از۳ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۴۴ گردشگر میزبانی کرده بود.

  آنتالیا که با تداوم همه‌گیری وارد سال ۲۰۲۱ شد، با فعالیتی که از ماه جولای آغاز شد، پیش از پایان سال به هدف خود در راستای جذب ۹ میلیون و ۲ هزار و ۲۱۷ گردشگر رسید.

  هدف متخصصان گردشگری آنتالیا در سال آینده رسیدن به ارقام سال ۲۰۱۹ است.

  ارسین یازیجی، فرماندار آنتالیا گفت: که تعداد مهمانان خارجی که از طریق هوایی وارد آنتالیا شده‌اند از ۹ میلیون و ۲ هزار و ۲۱۷ نفر فراتر رفته است.

  وی با بیان اینکه این رقم نسبت به تداوم دوره همه‌گیری خوشایند است، گفت: «نسبت به سال گذشته ۱۶۴ درصد افزایش داشتیم که این رقم خوبی است و به خصوص در ماه‌های اکتبر و نوامبر آمار مربوط به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ را ثبت کردیم».

  یازیجی با بیان اینکه با ورود به سال ۲۰۲۱ به دلیل همه‌گیری ابهاماتی در گردشگری وجود داشت و اهداف مشخصی نمی‌توانست تعیین کرد، گفت: «با وجود این، فصل خوبی بود. رقم ۹ میلیونی در آن زمان یک رویا بود».

  وی ادامه داد: در ماه آگوست، شاهد بودیم که رقم ۹ میلیونی یک رویا نبود، بلکه یک هدف بود، در ماه‌های ژوئیه و اوت به سرعت سازماندهی شد و شروع به رشد کرد. جولای و آگوست نیز نسبت به سال قبل خیلی خوب بودند، اما ماه‌های پاییز خیلی بهتر بود.

  یازیجی اظهار داشت که این شهر در این مدت میزبان بیشترین مهمانان از کشورهای روسیه، اوکراین، آلمان، لهستان و قزاقستان بوده است.

  وی با بیان اینکه بریتانیایی‌ها به دلیل محدودیت‌های سفر دیر آمدند، خاطرنشان کرد که انتظار دارند در سال ۲۰۲۲ گردشگران انگلیسی بیشتری داشته باشند.

  یازیجی با بیان اینکه سال ۲۰۱۹ سالی بود که بیشترین گردشگران به آنتالیا آمدند و در آن سال ۱۶ میلیون گردشگر در این شهر میزبانی شدند، گفت: «ما در سال آینده به متخصصان گردشگری امیدوار هستیم. امیدوارم به ارقام سال ۲۰۱۹ دست یافته و فراتر نیز برویم».

  وی تاکید کرد که برای تنوع بخشیدن به گردشگری، ایجاد بازارهای جایگزین و جذب گردشگران بیشتر از بازارهای موجود تلاش می‌کنند.