سخنگوی طالبان: ما نیازمند نقش فعال ترکیه در بازسازی افغانستان هستیم

ذبیح الله مجاهد : «از هر فرصتی برای برقراری صلح در افغانستان و منطقه استفاده می‌کنیم. امیدواریم از سرگیری مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، پایتخت قطر نتایج مثبتی به همراه داشته باشد».

تصرف ۹۰ درصدی افغانستان توسط طالبانPHOTO:GETTY

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت‌وگویی با شبکه «تی آر تی» ترکیه، پیرامون خروج نیروهای خارجی از افغانستان، کنترل فرودگاه کابل و مذاکرات صلح در دوحه اظهار داشت که این گروه به‌ویژه خواستار حمایت کشورهای مسلمان برای راه حل سیاسی و پایان جنگ در افغانستان بوده و می‌خواهد روابط خوبی با ترکیه داشته باشد.

وی افزود: «ما خواهان برقراری روابط خوبی با ترکیه هستیم. ترکیه برادر ماست، از لحاظ اعتقادی نقاط مشترک زیادی داریم. می‌خواهیم ترکیه فارغ از گذشته به حال و آینده تمرکز کند. پس از آن می‌توانیم گفت‌وگو کنیم».

وی با اشاره به اینکه «راه حل مشکل افغانستان در گرو یک دولت اسلامی فراگیر است»، بر تمایل این گروه برای «همکاری با کشورهای دیگر برای بازگرداندن صلح و امنیت و آغاز روند بازسازی در افغانستان» تاکید کرد.

Afghanistan PHOTO:GETTY

سخنگوی طالبان گفت: می‌خواهیم در زمینه‌های بهداشت، آموزش، اقتصاد، ساخت و ساز و انرژی و استفاده از منابع بکر، با ترکیه همکاری کنیم. انتظار ما این است که برادران ترک ما بلافاصله پس از ایجاد توازن داخلی به طور کامل در این مسائل نقش فعال داشته باشند.