سخنگوی وقت وزارت دفاع اشرف غنی به طالبان پیوست

طبق گزارش تلویزیون ملی، نخستین مقام ارشد نظامی دولت سابق افغانستان به کابل بازگشت. دولت وزیری با تلاش‌های کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان ترغیب به این سفر شده است.

 احمد الله وثیق، سخنگوی کمیسیون تماس با شخصیت‌های افغان با نشر عکسی از آقای وزیری در میدان هوایی کابل نوشته که او از بازگشت به افغانستان ابراز خوشحالی کرده است.

در همین حال، آقای دولت وزیری نیز از کسانی‌که کشور را ترک کرده، خواسته تا به افغانستان بازگردند و متحدانه در آبادی کشور سهیم شوند.

پیش از این «شهاب‌الدین دلاور» رئیس کمیسیون در یک نشست تصریح کرده بود که هیئت حاکمه امارت اسلامی طالبان، امنیت جانی و مالی مقامات دولت سابق که به این کشور باز می‌گردند را تضمین کرده و درخواست‌های مشروع آن‌ها را نیز خواهد پذیرفت.

این در حالی است که چندی قبل، کمیسیون تماس با شخصیت‌ها گفته بود که برخی از چهره‌های سیاسی به شمول شماری از وزیران حکومت پیشین به تماس‌های این کمیسیون پاسخ مثبت داده اند.

از سویی هم، برخی سیاسیون خارج از کشور، دعوت‌شان را بازی سیاسی جدید حکومت طالبان عنوان کرده و می‌گویند که نمی‌توانند به آنان اعتماد کنند.

وزیری پنجمین مقام ارشد دولت سابق افغانستان است که پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان به این کشور بازمی‌گردد.

پیش از این نیز «انتظار خادم» رئیس حفاظت از غیرنظامیان و امور مصالحه شورای امنیت ملی دولت سابق افغانستان، «ادریس زمان» سرپرست سابق وزارت خارجه و «عبدالسلام رحیمی» وزیر دولت اشرف غنی در امور صلح به افغانستان بازگشته‌اند.