سد «نواکاخوفکا» منفجر شد؛ سیل منطقه را فرا گرفت

روز سه‌شنبه ۶ ژوئن، در پی وقوع سیل ناشی از انفجار سد بزرگ «نوا‌کاخوفکا» در جنوب اوکراین، ساکنان روستاهای اطراف ناگزیر از ترک محل شدند.

صبح روز سه‌شنبه، سد نواکاخوفکا، که بر رودخانه دنیپرو بنا شده و نیروهای اوکراین و روسیه را در منطقه جنگی جنوب اوکراین از هم جدا می‌کند، منفجر شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عصر روز سه‌شنبه در واکنش به تخریب سد نواکاخوفکا در منطقه خرسون، «روسیه را به دست داشتن در این حادثه متهم کرد و خواستار واکنش جهانی به این واقعه شد».

از سوی دیگر، دمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی ریاست جمهوری فدراسیون روسیه نیز اعلام کرد: «فدراسیون روسیه اتهامات مربوط به انفجار نیروگاه برق آبی نواکاخوفکا را قویا رد می کند؛ این یک خرابکاری عمدی از سوی کی‌یف است و مقامات اوکراینی تمام مسئولیت را بر عهده دارند».

رئیس جمهوری اوکراین با انتشار پیامی تلگرامی تاکید کرد: «جهان باید واکنش نشان دهد. روسیه در حال جنگ علیه زندگی، طبیعت و تمدن است». وی روسیه را متهم کرد که سد نواکاخوفکا را ابتدا مین‌گذاری و سپس منفجر کرده است. به گفته وی حدود ۸۰ شهرک در منطقه، تحت تاثیر سیل ناشی از انفجار سد قرار گرفته است.

آنتونیو ویتورینو، مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل متحد طی بیانیه‌ای درباره خسارت وارده به نیروگاه برق‌ آبی سد نوا کاخوفکا و وقوع سیل در منطقه گفت: «انفجار سد نوا کاخوفکا جان هزاران نفر را به خطر انداخته و آسیب‌های جدی زیست‌محیطی به بار آورده است».

ویتورینو با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های عمومی هرگز نباید هدف قرار گیرد، تصریح کرد: «غیرنظامیانی که آنجا زندگی می‌کنند با کمبود آب سالم و منابع انرژی در منطقه سیل‌زده مواجه خواهند شد».

 شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز با انتشار توییتی به تخریب سد نواکاخوفکا در جنوب اوکراین واکنش نشان داد و اعلام کرد که از این حادثه بهت‌زده شده است. میشل نوشت: «تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی، به وضوح به عنوان یک جنایت جنگی شناخته می‌شود و ما روسیه و نیروهای نیابتی آن را مسئول این واقعه می‌دانیم».