سربازان سنگالی دیپلم ترکی خود را دریافت کردند

بر اساس توافق نامه‌ای مابین ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه و ستاد کل ارتش سنگال، موسسه یونس امره از سال ۲۰۱۹ فعالیت های آموزش زبان ترکی را برای سربازان سنگالی آغاز کرده است.

آناتولی (داکار)- مرکز آموزش زبان ترکیه وابسته به موسسه یونس امره (YEE) در پادگان شهر داکار پایتخت سنگال، از سومین گروه فارغ التحصیلان خود تجلیل کرد.

مراسم اختتامیه و فارغ التحصیلی سومین دوره آموزش زبان ترکی با حضور احمد کاواس سفیر ترکیه در داکار، سرهنگ لونت گولداگی وابسته نظامی سنگال در ترکیه، مروه ایشیک السیکما مدیر موسسه یونس امره در داکار، سرهنگ یحیی دیوپ مدیر شعبه آموزش نظامی سنگال و نمایندگان موسسات ترکیه در داکار پایتخت سنگال برگزار شد.

احمد کاواس ، سفیر ترکیه در مراسم سومین فارغ التحصیلان زبان ترکی سربازان سنگالی در شهر داکارPHOTO:AA

 احمد کاواس ، سفیر ترکیه در سخنان خود یادآوری کرد که جمهوری ترکیه ۴۳ سفارت در آفریقا دارد و همکاری ترکیه با این قاره روز به روز در حال افزایش است.

کاواس با تأکید بر این‌که این همکاری ها نه تنها از لحاظ تجاری بلکه از نگاه  فرهنگی نیز در حال پیشرفت است، اظهار داشت: «موسسه یونس امره بهترین نمونه این فعالیت‌ها است و به سربازانی که مدرک خود را دریافت کرده اند تبریک می‌گویم.»

مدیر موسسه یونس امره نیز در سخنانی آرزو كرد كه دوستی های برقرار شده از طریق دوره های زبان ترکی برای سال‌ها ادامه یابد.

۲۵ سربازی که دوره ۹ ماهه آموزش زبان ترکی را که در اکتبر ۲۰۲۰ آغاز شده بود با موفقیت به پایان رساندند،  مدرک خود را از مربی موسسه یونس امره  خانم ایپک دریافت کردند.

علاقه به فراگیری زبان ترکی بیشتر شده

مدیر موسسه یونس امره در پایان مراسم با اشاره به این‌که نزدیکی سنگال و ترکیه باعث افزایش علاقه به زبان ترکی شده است به خبرنگار آناتولی گفت: ما بر اساس توافق نامه‌ای که بین ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه و ستاد کل ارتش سنگال امضا شده ، از سال ۲۰۱۹ فعالیت های آموزش زبان ترکی را انجام می دهیم.

خانم ایپک با تاکید بر اینکه به ویژه کسانی که تجارت می کنند قطعاً می خواهند زبان ترکی یاد بگیرند، گفت: با افزایش تعداد سرمایه گذاران ترک در سنگال ، سنگالی هایی که می خواهد با آن‌ها کار کند نیز خواهان یادگیری به زبان ترکی هستند. علاوه بر این، دانشجویان دانشگاه نیز به خاطر استفاده از منابع علمی ترکی به یادگیری این زبان علاقه‌مند هستند. 

همکاری فرهنگی و نظامی دو کشور در حال توسعه است

مراسم سومین فارغ التحصیلان زبان ترکی سربازان سنگالی در شهر داکار توسط  مرکز آموزش ترکیه وابسته به موسسه یونس امره PHOTO:AA

مربی آموزش زبان موسسه یونس امره همچنین گفت «هر سربازی که فارغ التحصیل می شود برای دوره های کارآموزی به ترکیه رفته و دوباره به سنگال باز می گردد.»

مربی آموزش زبان با تأکید بر این‌که آنها برای انجام همکاری نظامی با یک زبان مشترک اهمیت زیادی قائل هستند، گفت: ۷۱  دانشجوی نظامی در ۳ دوره آموزشی  فارغ التحصیل شدند. اکثر این دانشجویان برای کارآموزی به ترکیه رفته اند و خواهان حق کارآموزی دوم هستند. بنابراین ، همکاری های فرهنگی و نظامی ما توسعه می یابد.