سفارت افغانستان در مسکو به طالبان واگذار شد

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که سفارت این کشور در مسکو، رسما به دیپلمات‌های اعزامی «امارت اسلامی افغانستان» تحویل داده شد.

به گزارش العالم، وزارت امور خارجه‌ دولت موقت طالبان اعلام کرد که سفارت افغانستان در مسکو، پایتخت روسیه به دیپلمات این گروه سپرده شده است. 

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ طالبان  در توئیتی ضمن  قدردانی از دولت روسیه نوشت: «طالبان به‌عنوان یک «دولت مشروع» حق دارد که مدیریت نمایندگی سیاسی افغانستان در خارج از کشور را به عهده بگیرد و به طور مسئولانه با جهان تعامل داشته باشد».

«عبدالقهار بلخی»،در توییتر نوشت، «این اقدام تقویت روابط دوجانبه و تمهیدات خدمات افغانستان در روسیه را تسهیل می‌بخشد».

این در حالی است که تاکنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به‌رسمیت نشناخته است و روابط رسمی دیپلماتیک با این گروه ندارد.

با این حال، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این اقدام به معنای به رسمیت شناختن دولت طالبان نیست. «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «برای به رسمیت شناختن رسمی دولت افغانستان هنوز خیلی زود است».

علاوه‌ بر روسیه، ازبکستان، پاکستان، ترکمنستان و چین نیز میزبان دیپلمات‌هایی از سوی دولت طالبان بوده‌اند، اما روسیه نخستین کشور قدرتمندی است که سفارت افغانستان در کشورش را در اختیار طالبان قرار داده است.

طالبان به سفارت‌های افغانستان در‌ ازبکستان و پاکستان نیز دیپلمات‌های خود را اعزام کرده‌ و گفته است که در سایر کشورهای نیز به زودی نمایندگان این گروه مستقر خواهند شد.

اکثر سفارت‌های افغانستان در کشورهای خارجی، در کنترل دیپلمات‌های حکومت پیشین قرار دارند و این سفارت‌ها به‌دلیل عدم حمایت کابل با مشکلات مالی مواجه‌اند.