سفر اردوغان برای بهبود روابط دوجانبه به مجارستان

رئیس‌جمهوری ترکیه برای رایزنی درباره روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف و نیز تحولات منطقه‌ای و جهانی به‌بوداپست سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۲۰ آگوست، به دعوت ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به بوداپست پایتخت این کشور سفر کرد.

سفر رئیس جمهوری ترکیه به مجارستان در چارچوب سری نشست‌های دیپلماتیکی که ویکتور اوربان به مناسبت افتتاح رقابت دو و میدانی قهرمانی جهان و روز ملی مجارستان در کشورش ترتیب داد، صورت گرفت. در این نشست روسای جمهوری صربستان، آذربایجان، قرقیزستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور داشتند.

سران ترکیه و مجارستان در این دیدار به بحث درباره تقویت همکاری خود در حوزه انرژی پرداختند. مجارستان بخش بزرگی از گاز مصرفی خود را از طریق خط لوله ترک استریم که گاز روسیه را در طول دریای سیاه منتقل می‌کند دریافت می‌کند.

در همین زمینه شرکت نفت و گاز بوتاش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ترکیه و مجارستان در خصوص صادرات گاز طبیعی به توافق رسیدند و با این قرارداد ترکیه برای اولین بار به کشور اروپایی غیر همسایه با خطوط لوله صادرات گاز انجام خواهد داد. در این بیانیه آمده است که قرار است حمل و نقل گاز طبیعی از ترکیه به مجارستان از سال آینده آغاز شود

اردوغان در نشست‌های جداگانه با همتایان خود از دیگر کشورها از جمله با شوکت میرضیایف، رئیس جمهوری ازبکستان در شهر بوداپست دیدار و درباره روابط دوجانبه و تحولات جهانی و منطقه‌ای گفتگو کرد.

هاکان فیدان وزیر امور خارجه، آلپ‌ ارسلان بایراکتار وزیر انرژی و منابع طبیعی، عثمان آشکین‌باک وزیر ورزش و جوانان، محمد فاتح کاجیر وزیر صنعت و فناوری، عمر بُلات وزیر بازرگانی، فخرالدین آلتون رئیس مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه در این سفر اردوغان را همراهی کردند.