سفر ترک‌ها به گرجستان برای خرید «آیفون» ارزان

گذرگاه مرزی سارپ گرجستان در مرز ترکیه، شاهد حضور بیش از پیش اهالی ترکیه‌ به این کشور برای خرید گوشی‌های تفلن آیفون با قیمتی بسیار پایین‌تر از ارزش آن در داخل ترکیه است. صف‌های طولانی در مسیر بازگشت از گرجستان به ترکیه گزارش شده است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲، کمپانی اپل، مدل‌های جدید آیفون ۱۴، آیفون ۱۴ پرو و آیفون ۱۴ پرومکس را در ماه سپتامبر امسال (۲۰۲۲) روانه بازار کرد. این مدل‌ها هم‌اکنون به فراخور امکانات، بین ۳۰ هزار تا ۵۷ هزار لیر در ترکیه به‌فروش می‌رسد؛ اما مصرف‌کنندگان می‌توانند همین مدل‌های آیفون را در گرجستان، با قیمتی دست‌کم ۱۵ هزار لیر ارزان‌تر تهیه کنند.

دلیل اصلی ارزان‌تر بودن نرخ گوشی‌ها به گفته خریداران، بازپرداخت مالیات هنگام خروج از گرجستان و همچنین بالاتربودن نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه است. 

کسانی که با گوشی خریداری‌شده به ترکیه برمی‌گردند، باید برای ثبت (رجیستر) شماره IMEI گوشی خود جهت استفاده در ترکیه نیز ۲۷۰۰ لیر پرداخت می‌کنند، اما باز هم قیمت گوشی برایشان ارزانتر تمام می‌شود. البته حریت تخمین زده سال آینده، هزینه رجیستر تلفن‌های همراه در ترکیه به ۶ هزار لیر برسد.

کاشارجی‌اوغلو یکی از ترکیه‌ای‌هایی که برای خرید گوشی آیفون از گرجستان بازگشته، به خبرنگار حریت می‌گوید: «من فقط برای خرید آیفون به باتومی (شهر نزدیک به مرز گرجستان با ترکیه) آمدم. برای آیفون ۱۴ پرو، ۲۴ هزار و ۵۰۰ لیر خرج کردم، درحالی‌که قیمت همین گوشی در ترکیه بین ۴۵ تا ۵۰ هزار لیر است. تازه هنگام خروج از گرجستان نیز ۲۹۰۰ لیر بابت کسر مالیات به من پرداخت شد».