سفر وزیر بازرگانی ترکیه به عربستان؛ گسترش همکاری‌های تجاری بین آنکارا و ریاض

عمر بولات، وزیر بازرگانی ترکیه برای انجام مذاکرات در خصوص تقویت روابط اقتصادی بین آنکارا و ریاض به عربستان سعودی سفر کرده و با وزیر سرمایه‌گذاری این کشور دیدار کرد.

به گزارش وب‌سایت خبری حریت در تاریخ ۴ مارس، بولات در دیدار با خالد الفالح بیان کرد که دو طرف در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری، پتانسیل همکاری بین ترکیه و عربستان و بررسی اهداف مشترک تجاری گفت‌وگو کردند.

مقامات عالی ترکیه در سال جاری سفرهای خود به دیگر کشورها برای جذب سرمایه را افزایش داده‌اند. بولات در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «ما به تلاش‌های پیگیرانه خود جهت تقویت روابط اقتصادی با هدف افزایش سرمایه‌گذاری‌های متقابل ادامه خواهیم داد».

بولات چشم‌انداز همکاری‌های تجاری با عربستان در سال جاری را ۱۰ میلیارد دلار عنوان کرد. در سال ۲۰۲۳، حجم تجارت میان دو کشور ۶.۸ میلیارد دلار بود. وزیر بازرگانی ترکیه در سفر خود به ریاض، همچنین با وزیر امور شهری، روستایی و مسکن عربستان نیز در خصوص پتانسیل همکاری‌ در زمینه‌های حمل و نقل، مسکن و مدیریت زباله نیز صحبت کرد.

عربستان سعودی از بازارهای پرسود برای پیمانکارهای ترک است. شرکت‌های ترکیه‌ای تنها در ژانویه سال جاری، پروژه‌هایی به ارزش ۳ میلیارد دلار در عربستان اجرا کردند که ۱۰ درصد از کل پروژه‌های اجرایی خارج از ترکیه محسوب می‌شود.