سفیر ایران در ژنو رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر شد

روز پنجشنبه ۱۱ می، علی بحرینی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در ژنو به‌عنوان رئیس دوره‌ای اجلاس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

 مجمع اجتماعی ۲۰۲۳ به مدت دو روز در روزهای ۱۱ و ۱۲ آبان ۱۴۰۲ در ژنو برگزار خواهد شد و قرار است طی دو روز و در قالب جلسات کارشناسی مختلف، کارشناسان، مقامات بین‌المللی، نمایندگان دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی موضوع «نقش علم، فن‌آوری و نوآوری در ارتقاء حقوق بشر به‌ویژه در دوره بازیابی از همه‌گیری کرونا» را مورد بررسی قرار دهند. 

معرفی نماینده جمهوری اسلامی به ریاست این نشست در حالی صورت گرفته که ایران از جمله کشورهایی است که این شورا به‌دلیل نقض مکرر حقوق بشر، برای آن گزارشگر ویژه تعیین کرده است.

انتصاب نماینده ایران، براساس اصل چرخش ریاست مجمع بین کشورهای عضو از مناطق مختلف صورت گرفته است. با این حال، این انتخاب به‌ویژه بعد از مرگ مهسا امینی و اعتراضات گسترده ایرانیان که منجر به مرگ دست‌کم ۵۲۰ نفر شده، مورد انتقادات جدی واقع شده است.

هیلل نویر، وکیل بین‌المللی در حوزه حقوق بشر و مدیر اجرایی دیده‌بان سازمان ملل متحد، در پیامی توئیتری این انتصاب را «شرم‌آور» خواند.

خبر انتصاب علی بحرینی به عنوان رئیس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر سازمان‌ملل در حالی منتشر شد که فولکر تورک، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه آمار بالای اعدام‌ها در ایران طی سال جاری را «رعب آور» خوانده بود.