سقوط ۷ درصدی لیر ترکیه در یک روز

لیر ترکیه در صبح روز چهارشنبه ۷ ژوئن و همزمان با نخستین روزهای آغاز به کار دولت جدید، بزرگترین سقوط خود در مقابل دلار از سال ۲۰۲۱ را تجربه کرد. لیر سقوطی ۷ درصدی را در نخستین ساعات کاری چهارشنبه به ثبت رساند و نرخ رسمی دلار وارد کانال ۲۳ لیر شد. پیش از این در سال ۲۰۲۱ نرخ دلار تا سطح ۲۳.۱۶ لیر بالا رفته بود. 

به گزارش وبسایت خبری مارکت‌اسکرینر، برخی از کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند نرخ برابری دلار به لیر، به زودی تا سطح ۲۵ تا ۲۸ لیر نیز بالا برود. بسیاری از روزنامه‌های ترکیه «کاهش نرخ بهره بانکی تا ۸.۵ درصد» را دلیل اصلی کاهش ارزش لیر عنوان کرده‌اند. 

برخی از کارشناسان اقتصادی نیز سیاست‌های اقتصادی رجب‌ طیب اردوغان ازجمله «گاز طبیعی رایگان برای شهروندان» و «افزایش ۴۵ درصدی حقوق کارمندان دولت» را از دلایل سقوط ارزش لیر می‌دانند. 

در ماه آوریل ۲۰۲۳، موسسه جی پی مورگان پیش‌بینی کرده بود که پس از انتخابات ترکیه، نرخ برابری دلار به لیر به ۳۰ لیر نزدیک خواهد شد. به گفته این پایگاه اقتصادی،‌ در خوشبینانه‌ترین حالت، مسیر کاهش تورم اقتصادی ترکیه طولانی خواهد بود و این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی قصد بازسازی ذخایر ارزی خود را داشته باشد.