سهم ترکیه در تجارت جهانی به بیش از یک درصد رسید

دکتر محمت موش، وزیر تجارت ترکیه اعلام کرد که سهم ترکیه در صادرات جهانی برای اولین بار در تاریخ جمهوری ترکیه از یک درصد فراتر رفته است.

ترکیه در تلاش است تا میزان تولیدات خود را در حوزه‌های مختلف افزایش داده و اینگونه نقش پررنگی در اقتصاد جهانی را بر عهده گیرد. ماه گذشته این کشور توانست که صادرات خود را به بیشترین میزان تاریخ جمهوریت ترکیه افزایش دهد. در این رابطه وزیر تجارت ترکیه گفته بود که «برای اولین بار در تاریخ جمهوری، ما از مرز ۲۰ میلیارد دلار در ماه عبور کردیم».

اکنون وزیر تجارت این کشور خبر داده است که سهم تجارت ترکیه در سطح جهانی نیز افزایش یافته است. سهم تجارت این کشور در ۲۰ سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته و به بیش از یک درصد رسیده است. 

صادرات محصولات صنعتی ترکیه در ماه گذشته نسبت به ماه قبل آن رشد ۱۳.۸ درصدی را تجربه کرده و به رقم ۱۵.۹ میلیارد دلار رسیده است. همچنین صادرات مبلمان خانگی نیز در ۹ ماهه اول امسال به رقم بی سابقه ۳ میلیارد دلار رسیده است. 

همچنین دیروز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در سخنرانی خود عنوان کرده بود که در چهارماهه اول سال٫ رشد اقتصادی ترکیه به ۷.۱ درصد رسید و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال رشد اقتصادی ترکیه به ۹ درصد خواهد رسید.

فقط در ۹ ماه گذشته فروش مبلمان خانه نیز ترکیه به رقم سه میلیارد دلار در ۹ ماه گذشته رسیده که این رقم افزایش ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

با افزایش حجم صادرات، دولت ترکیه انتظار آن دارد که رشد اقتصادی کشور نیز افزایش یابد. بر اساس برآوردهای اقتصادی ترکیه تا پایان سال به رشد اقتصادی ۹ درصد دست خواهد یافت.