سه سد مهم استانبول در معرض خشک‌‌شدن

سطح آب در سه سد مهم تامین‌کننده آب استانبول یعنی کازان‌دره، پابوچ‌دره و ایستران‌جالار، به دلیل خشکسالی و عدم بارندگی، به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

به گزارش روزنامه دیلی‌ صباح در روز دوشنبه ۳ جولای،‌ لوکمان هاکان تجر، رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه نامیک کمال تکیرداغ اعلام کرد که حجم آب سدهای کازان‌دره، پابوچ‌دره و ایستران‌جالار در کریک‌کاله، کاهش شدیدی پیدا کرده و ذخیره آب آن‌ها به حدود ۵ درصد رسیده‌ است.

براساس داده‌های گردآوری‌شده از وبسایت اداره آب و فاضلاب استانبول (İSKİ)، در حال حاضر حجم تحت اشغال آب در سد کازان‌دره ۵.۱۴ درصد، پابوچ‌دره ۳.۹۱ درصد و ایستران‌جالار ۳۳.۲۸ درصد است.

به گفته مقامات اداره آب و فاضلاب، این کاهش سطح آب در ۱۰ سد اصلی تامین‌کننده آب استانبول، از سال ۲۰۱۴ تاکنون بی‌سابقه بوده و تا پیش از امسال سطح آب به زیر محدوده ۶۰ تا ۶۵ درصد نزول نکرده بود. ساکنین محلی نیز می‌گویند قبلا دریاچه این سدها تا ۹۵ درصد پر می‌شدند.

ترکیه با توجه به افزایش سریع جمعیت و اضافه‌شدن بر حجم فعالیت‌های صنعتی، در فهرست کشورهای تحت فشار آب قرار دارد و تا سال ۲۰۳۰ با خطر تبدیل شدن به کشوری با «فقر آب» روبه‌روست.