سواستفاده از اهرم قضایی علیه منتقدان سیاست‌های مهاجرتی در یونان

مقامات یونان برای فشار بر منتقدانی که گزارش‌هایی از بدرفتاری این کشور با پناهجویان ارائه می‌دهند، از اهرم قضایی سواستفاده می‌کنند.

مقامات یونانی متهم به سواستفاده از تحقیقات قضایی برای ترساندن گروه‌های منتقد برنامه‌های مهاجرتی این کشور شده‌اند.

براساس بیانیه دیده بان حقوق بشر (HWR)، پلیس یونان روز ۱۹ جولای در یک کنفرانس مطبوعاتی در جزیره میدیلی Midilli اعلام کرد که علیه ۱۰ تبعه خارجی که چهار نفر از آنها در سازمان‌های مردم نهاد فعالیت می‌کنند، پرونده قضایی تشکیل داده است.

براساس اظهارات پلیس این ۱۰ نفر با اتهاماتی نظیر جاسوسی، کمک برای ورود غیرقانونی به خاک یونان و مانع‌تراشی در تحقیقات قضایی روبرو هستند.

 پلیس یونان اسامی سازمان‌های مردم نهادی را که برای كارمندان آنها پرونده قضایی تشکیل شده،‌ اعلام نکرده است.

بیانیه مذکور تصریح کرده است که این پرونده‌ها بخشی از رویه قضایی بزرگتری هستند که پلیس یونان از سپتامبر سال ۲۰۲۰ به این سو با آن درگیر بوده و در این راستا تا کنون علیه ۳۳ تبعه خارجی پرونده قضایی تشکیل شده است.

پلیس یونان خود به بدرفتاری‌های جدی با مهاجران متهم است از جمله این اتهام‌ها می‌توان به رها کردن مهاجران در دریا، عقب راندن مهاجران به سمت آب‌های ترکیه و همچنین عدم تامین نیازهای اولیه آنها در اردوگاه‌ها اشاره کرد. اما مقامات این کشور از سیاست‌های مهاجرتی خود دفاع کرده و گزارش‌های مختلف در این زمینه را رد می‌کنند.