سیل تابستانی در ایران

در هفته‌ای که گذشت نواحی مختلف ایران درگیر سیل و طغیان رودخانه‌ها بوده و این بلایای طبیعی خسارت‌های جانی و مالی جدی‌ بر جای گذاشته است.

از روز ۲۳ تیرماه تا ۳۰ تیرماه، ۵۷ شهرستان در ۱۵ استان ایران اعم از آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، سمنان، مازندران، هرمزگان، یزد و کردستان درگیر سیل و آبگرفتگی بوده‌اند.

آذربایجان

گزارش‌ها حاکی از آن است که سیل در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی خسارت‌های بسیاری بر جای گذاشته است. 

از جمله سیل به ۱۷ روستا در آذربایجان غربی خسارت وارد کرده است. در این استان و تنها در شهرستان تکاب بخش کشاورزی ۲۲روستا به میزان ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، تاسیسات آب شرب ۲۵ میلیون تومان، بخش مسکن ۵۰۰ میلیون تومان و لوازم منزل نیز به میزان ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت دیدند.

گزارش‌ها از استان آذربایجان شرقی نیز نشان از آن دارد که ۴۵۰ هکتار زمین زراعی و ۵۵۰ هکتار از باغات کشاورزی نیز دچار خسارت بالای ۸۰ درصد شدند.

در حالی که سیل حدود ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت در این دو استان به وجود آورده است،‌ دو نفر در استان آذربایجان شرقی بر اثر رعد و برق و طغیان رودخانه و یک نفر در استان آذربایجان غربی بر اثر سیل جان خود را از دست داده‌ند.

کرمان

سیل و طغیان رودخانه‌ها در کرمان بیشترین تلفات جانی در میان استان‌های آسیب دیده را داشته است. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان درباره سیل این استان گفت: بخش کشاورزی بیشترین آسیب را از سیل دیده است. باغات، اراضی کشاورزی و زراعی، دام‌های سبک و سنگین، کندوهای عسل، کانال‌های ذخیره آب شهری بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند. جدی‌ترین خسارات سیل در کرمان در بخش کشاورزی است. اما سیل به زیرساخت‌ها، تأسیسات زیربنایی و تعدادی از خانه‌های روستایی این استان نیز آسیب وارد کرده است. دست کم برق ۱۰ روستای این استان همچنان قطع است.

بر اساس گزارش‌های حلال احمر۵ نفر از اعضای یک خانواده در اتومبیل خود گرفتار طغیان رودخانه شده و جان خود را از دست داده‌اند.  

سیستان و بلوچستان

بارش‌ها در استان سیستان و بلوچستان با طوفان‌ مونسون همراه بود. این طوفان در استان سیستان باعث طغیان رودخانه‌ها شد. اینگونه راه‌های ارتباطی بیش از۴۰ روستای منطقه قطع شدند و خساراتی به سیستم توزیع برق وارد شد. دست کم دو دکل برق در این استان واژگون شده و حداقل چهار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های برقی استان وارد شده است.

در رابطه با اختلال‌های  ارتباطی‌ای که در مسیرهای این استان به وجود آمده، جلال الدین قادری، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، گفت: بیشترین خسارت وارد شده در این مدت شامل آسیب دیدن ۳۵۸ کیلومتر راه اصلی و فرعی، ۹۲۰ کیلومتر راه روستایی و ۱۳۶ دستگاه ابنیه فنی راه‌ها بوده است.

بر اساس گزارش جمعیت هلال و احمر ایران، در جریان حوادث هفت روز گذشته ۱۶۵ تیم عملیاتی شامل ۶۵۸ امدادگر هلال‌احمر در عملیات امدادرسانی در حوادث جوی و اقلیمی کشور مشارکت داشتند، در مجموع بیش از ۶۰۰ نفر از سیل زدگان، اسکان اضطراری داده شده‌اند. امداد رسانی در بسیاری از نواحی سیل زده همچنان ادامه دارد.