سیگار: اشرف غنی با کمتر از یک میلیون دلار از افغانستان گریخت

در ماه اکتبر سال گذشته، جان سپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان از سوی کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان آمریکا موظف شد تا اتهام‌های انتقال پول از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان را هنگام فرار وی از کشورش، بررسی کند.

به گزارش جدید اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، بر خلاف اتهام‌ها مبنی بر «فرار محمد اشرف غنی با ۱۶۹ میلیون دلار وجه نقد»، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان با کمتر از یک میلیون دلار از این کشور خارج شده است.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه خود گفته است یافته‌های ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که برخلاف گزارش‌های منتشر شده، محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان هنگام خروج از کابل میلیون‌ها دلار را با خود «نبرده» است.

به گفته‌ی این نهاد، با توجه به ماهیت عجولانه‌ی حرکت اشرف‌غنی و همراهانش و محدودیت بار و عملکرد هلیکوپترها، خروج۱۶۹ میلیون دلار بعید به نظر می‌رسد.

 یافته‌های منتشر شده از سوی این  نهاد آمریکایی ادعا می‌کند، در زمان سقوط دولت کابل در تابستان گذشته، اشرف غنی و مشاورانش ممکن است نزدیک به ۵۰۰ هزار دلار پول در هنگام خروجشان از این کشور با هلیکوپتر با خود برده باشند.

سفارت روسیه در کابل پیشتر اشرف غنی و مشاورش را متهم کرد که ۱۶۹ میلیون دلار پول را در هنگام پرواز از افغانستان با خود برده‌اند. اما بازرس کل ویژه بازسازی افغانستان در آمریکا به این نتیجه رسید که به دلیل فضا و وزنی که این میزان پول نقد دارد، این امر بعید است.

آقای اشرف غنی نیز اتهام بردن پول را از اساس رد کرده بود. وی که به امارات گریخته بود گفت: «من فقط با یک واسکت و چند دست لباس رفتم. این اتهامات دروغ‌های بی‌اساس است».

طبق این گزارش، اشرف‌غنی را هنگام فرار، سه چرخبال همراهی کرده است. به گفته‌ همه‌ی شاهدان عینی، چمدان‌های موجود در این سه هلیکوپتر کم بوده است؛ اما برخی حاوی وسایل شخصی و برخی دیگر حاوی پول نقد بودند.

بر اساس گزارش‌ها، تصمیم آنها برای فرار به قدری ناگهانی بود که اشرف غنی پابرهنه بود و یک مقام را ملزم کرد که به دنبال کفش‌هایش بگردد و غنی حتی فرصت پیدا نکرد پاسپورت خود را قبل از خارج شدن پیدا کند.

غنی ترتیبی داده بود که همسرش، رولا غنی، بانوی اول سابق افغانستان، همراه با مقامات ارشد کشور را ترک کند، اما در حالی که تیم امنیتی در حال انجام مقدمات بود، وضعیت برای این رئیس جمهور سابق افغانستان بدتر شد. بر اساس این گزارش، رئیس تیم امنیت ریاست جمهوری افغانستان به مشاور امنیت ملی این کشور هشدار داد که اگر هلیکوپترها غنی را جا بگذارند، «رئیس جمهور کشته خواهد شد».

«جان سپکو» بازرس ویژه نهاد سیگار در این گزارش که به کنگره امریکا فرستاده، گفته است که بیشتر این پول‌ها مربوط به بودجه عملیاتی حکومت افغانستان بود و به طور معمول در ارگ ریاست جمهوری نگهداری می‌شد. طبق این گزارش، این مقدار پول نزد همه افرادی بود که در هلیکوپترهای حامل اشرف غنی و همسرش از کابل فرار کردند.

جان سپکو، در نامه‌ خود افزوده است که این احتمال وجود دارد که مقادیر قابل توجهی از پول ایالات متحده از اموال دولت افغانستان در هرج‌ومرج تسلط طالبان ناپدید شده باشد، از جمله پنج میلیون دلار که از کاخ ریاست‌جمهوری و ده‌ها میلیون دلار از صندوق اداره‌ی امنیت ملی گرفته شده است.

او گفته به‌نظر می‌رسد که تلاش برای غارت سایر بودجه‌های دولتی رایج بوده است.

پس از نشر این گزارش بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نوشته‌اند، اشرف غنی و همراهانش  فقط متهم به دزدیدن میلیون‌ها دلار نیستند بلکه او با جان و سرنوشت  ۴۰ میلیون انسان بازی کرد و کشور را با تمام پیشرفت‌ها و زخم‌های ۲۰ ساله‌اش، به طالبان تقدیم کرد. همین دلیل محکمی برای محاکمه او به اتهام خیانت به ملت افغانستان است.