شادی گل جنجالی؛ بازیکن اسرائیلی آنتالیااسپور از ترکیه خارج شد

ساگیو یهزکل بازیکن اسرائیلی تیم فوتبال مردان آنتالیااسپور از ترکیه خارج شده و به کشورش بازگشت. او پس از به ثمر رساندن گل تساوی‌بخش در دیدار مقابل ترابزون‌اسپور، رو به دوربین‌ها مچ‌بندی را به نمایش گذاشت که حاوی تصویر «ستاره داوود»، «تاریخ حمله حماس به اسرائیل» و «۱۰۰ روز» (اشاره به زمان حضور گروگان‌های اسرائیلی نزد حماس) بود.

به گزارش بی‌بی‌سی ترک در تاریخ ۱۵ ژانویه، این بازیکن پس از اقدامی که در شامگاه یکشنبه انجام داد، به اتهام «انتشار نفرت و دشمنی در سطح عمومی» از سوی دادستانی ترکیه بازداشت و همچنین از باشگاهش اخراج شد.

علی یرلی‌کایا وزیر کشور ترکیه عصر دوشنبه اعلام کرد: «ساگیو یهزکل بازیکن اسرائيلی آنتالیااسپور ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه کشورمان را ترک کرد. او دیگر در ترکیه نیست». وزیر کشور در این بیانیه از عبارت «دیپورت» استفاده نکرد.

این بازیکن ۲۸ ساله، روز دوشنبه ۱۵ ژانویه در میان استقبال برخی از هموطنانش به تل‌آویو بازگشت. مقامات اسرائیلی ازجمله وزرای دفاع و امور خارجه این کشور نسبت به این رویداد، واکنش شدید نشان داده و به دولت ترکیه اعتراض کردند.

ساگیو یهزکل پس از بازگشت به اسرائیل طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «من هیچ حرکتی برای تحریک کسی انجام ندادم. من طرفدار جنگ نیستم. سربازان اسرائیلی در غزه اسیر شده‌اند و من معتقدم که این دوره ۱۰۰ روزه باید به پایان برسد. با سیاست کاری ندارم و هرگز به کسی بی‌احترامی نکردم. تنها نکته‌ای که می‌خواستم به آن توجه شود، پایان جنگ بود».

بر اساس قوانین فیفا، ابراز پیام‌های سیاسی از سوی بازیکنان، مربیان و دیگر دست‌اندرکاران فوتبال مورد قبول نبوده و با واکنش روبرو خواهد شد. یهزکل پیش از این نیز به دلیل شرکت‌نکردن در «یک دقیقه سکوت برای فلسطین» پیش از بازی آنتالیااسپور در مقابل غازی‌آنتپ، به مدت یک هفته از سوی باشگاهش کنار گذاشته شده بود.

این مهاجم ۲۸ ساله که عضو تیم ملی اسرائيل نیز هست، در ابتدای همین فصل با قراردادی ۳ ساله به آنتالیااسپور پیوست. او تا به اینجای فصل در ۱۳ بازی، ۶ گل و ۲ پاس گل به ثبت رسانده بود.

بر اساس اعلام بی‌بی‌سی، طی حملات حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، ۱۲۰۰ تن جان خود را از دست داده و ۲۰۰ نفر گروگان گرفته شدند. وزارت بهداشت غزه نیز اعلام کرده است که تعداد قربانیان این منطقه که بیشتر آن‌ها زنان و کودکان (غیرنظامیان) هستند از ۲۴ هزار نفر فراتر رفته است.