شرط اردوغان برای پذیرش عضویت سوئد در ناتو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو اعلام کرد که شرط ترکیه برای پذیرش عضویت سوئد در ناتو این است که تظاهرات‌ گروه‌های ضد دولت ترکیه مانند پ‌ک‌ک در این کشور ممنوع شود.

به گزارش روزنامه حریت، اردوغان و استولتنبرگ یکشنبه شب (۲۵ ژوئن) و همزمان با بحران داخلی روسیه گفت‌وگوی تلفنی داشتند. طی این گفت‌وگو، رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد که سوئد برای پذیرش عضویتش در ناتو از سوی ترکیه و حضور در نشست مهم ناتو در روزهای ۱۱ و ۱۲ جولای باید جلوی فعالیت‌ها و تظاهرات‌های حامیان پ‌ک‌ک/پ‌ی‌د/ی‌پ‌گ را در این کشور بگیرد.

سوئد تظاهرات حامیان این گروه‌ها را در حوزه آزادی بیان قلمداد می‌کند، اما دولت ترکیه، این تجمعات و فعالیت‌ها را حمایت از تروریسم و خطری برای ترکیه می‌داند. استولتنبرگ درباره مکالمه‌اش با اردوغان در توییتر نوشت که گفت‌وگوهای خوبی با رئیس‌جمهور اردوغان انجام شده و همکاری‌ها برای پیوستن سوئد به ناتو ادامه خواهد داشت.

فنلاند و سوئد از ماه می سال ۲۰۲۲ خواهان عضویت در ناتو هستند. شرط ناتو برای پذیرش کشورهای جدید این است که تمام کشورهای عضو با پیوستن این اعضای جدید موافقت کنند. ترکیه عضو قدیمی ناتو، برای هر دو کشور شرط گذاشته که فعالیت گروه‌های ضد دولت ترکیه در این کشورها ممنوع شود. فنلاند با پذیرفتن شروط ترکیه در ماه آوریل به ناتو پیوست اما مذاکرات برای عضویت سوئد هنوز به نتیجه نرسیده است.