شروع عصر دیجیتال در صدور ویزای شنگن 

 با توافق شورای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا در موضوع پیش‌نویس قانون جدید دیجیتالی کردن ویزای شنگن، از این پس ویزاهای صادرشده روی پاسپورت‌ها، به شکل دیجیتال و در قالب «بارکد» ثبت خواهد شد. 

به گزارش وب‌سایت خبری NTV در روز چهارشنبه ۱۴ ژوئن، بر اساس مقررات جدید صدور ویزای شنگن، ویزاهای جدید را می‌توان در دستگاه تلفن‌های هوشمند بارگیری کرد. متقاضیان نیز می‌توانند به صورت آنلاین و به زبان‌های مختلف برای صدور ویزا، درخواست دهند. همچنین قرار است پلتفرم آنلاینی نیز به این منظور راه‌اندازی شود. 

با راه‌اندازی سیستم جدید، درخواست‌ها از طریق یک بستر اینترنتی واحد پردازش و مدارک نیز از همین طریق آپلود می‌شوند. هزینه‌های مورد نیاز را نیز می‌توان از طریق همین پلتفرم پرداخت کرد. این سیستم در هماهنگی با سیستم‌های مدیریت مرزی و پایگاه‌داده‌های کشورهای اتحادیه اروپا کار خواهد کرد. 

لازم به ذکر است کسانی که برای اولین بار درخواست ویزای شنگن می‌دهند، کسانی که اطلاعات بیومتریک آن‌ها معتبر نیست و یا کسانی که پاسپورت جدید دارند باید به صورت حضوری به کنسولگری کشورهای اتحادیه اروپا (حوزه شنگن) مراجعه کنند. این تصمیم ۲۰ روز پس از انتشار در نشریه رسمی اتحادیه اروپا لازم‌الاجرا است.