ششمین ماه عملیات مرمت؛ سیل با بزرگترین موزه ترکیه چه کرد؟ 

موزه موزاییک و باستان‌شناسی شانلی‌اورفا، بزرگترین موزه ترکیه به مساحت ۲۰۰ هزار متر مربع است. این موزه که در نزدیکی بالیکلی‌گول نماد شانلی‌اورفا واقع شده، از سال ۲۰۱۵ افتتاح شد. در جریان سیل ۱۵ مارس سال جاری، این موزه آسیب بسیاری دید؛ اما حالا اعلام شده است که بخش اصلی پاکسازی موزه از آلودگی‌های ناشی از سیل به پایان رسیده است.

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۹ سپتامبر، سیل ۱۵ مارس که منجر به جان‌باختن ۱۸ نفر و جراحت ۶۲ نفر شد، موزه باستان‌شناسی شانلی‌اورفا را نیز تحت تاثیر قرار داد. زیرزمین موزه که ۳۴ هزار متر مربع مساحت دارد و حدود ۱۰ هزار اثر در آن قرار گرفته، در جریان سیل، زیر آب رفت.

پس از فاجعه، آب‌هایی که موزاییک‌های دوران روم را دفن کرده بودند تخلیه شدند و لایه‌های گلی ناشی از سیلاب نیز توسط مرمتگران اداره کل میراث فرهنگی و موزه‌های وزارت فرهنگ و گردشگری پاکسازی شد. طبق گزارش این اداره، تاکنون اثری یافت نشده که با مرمت، به شکل اولیه خود بازنگشته باشد و عملیات مرمت تا اینجای کار موفقیت‌آمیز بوده است.

یافته‌های کشف‌شده حین کاوش‌های باستانی در بسیاری از نقاط مجاور و همچنین تپه ۱۲ هزار ساله گوبکلی‌تپه که موزه بر آن بنا شده، در این مکان گردآوری شده است. انیمیشن‌ها و بازسازی‌هایی نیز برای روایت تاریخ چند هزار ساله این منطقه در موزه فراهم شده است. موزه موزاییک و باستان‌شناسی شانلی‌اورفا، با اتمام عملیات مرمت و پاکسازی از ژانویه سال ۲۰۲۴ بازگشایی می‌شود.