شمارش معکوس افتتاح سریع‌ترین خط مترو ترکیه؛ گایرت تپه به فرودگاه استانبول می‌رسد

وزیر حمل و نقل و زیرساخت‌های ترکیه عادل کارا اسماعیل اوغلو در مراسم تست گرم خط متروی جدید استانبول گفت: «این سریعترین مترو و اولین سیستم سیگنالینگ داخلی ترکیه خواهد بود».

کارا اسماعیل افزود:«هدف ما ایجاد یک سیستم حمل و نقل عمومی است که استانبولی‌های ما مجبور نباشند اتوبوسٰ‌های خراب را هل دهند».

وی همچنان یاداور شد:«این شهر تا کنون دارای شبکه ریلی ۲۵۹ کیلومتری است که پس از تکمیل پروژه‌های در حال انجام به ۳۶۳ کیلومتر خواهد رسید. بهره‌برداری از خطوط جدید مترو در سه دهه آینده حدود ۳٫۰۱ میلیون دلار در اقتصاد ترکیه صرفه‌جویی خواهد داشت».

خط جدید مترو استانبول که قلب شهر را به فرودگاه بزرگ استانبول متصل می‌کند تا پایان زمستان به بهره‌برداری می‌رسد. این خط که از مرکز گایرت تپه (Gayrettepe) تا فرودگاه استانبول امتداد می‌یابد، سریع‌ترین خط مترو شهر با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است. 

آقای اسماعیل اوغلو افزود: عملیات احداث این خط ۳۷.۵ کیلومتری با ۹ ایستگاه از ژانویه ۲۰۲۰ آغاز شد. «نود و شش درصد خط تکمیل شده و آخرین ایستگاه (فرودگاه استانبول) به سه بخش تقسیم می‌شود؛ یکی برای ورودی اصلی، یکی برای ترمینال فرعی و دیگری برای ترمینال بار».

مسافران می‌توانند تنها در ۳۵ دقیقه از گایرت تپه در منطقه شیشلی به فرودگاه بزرگ استانبول برسند.

انتظار می‌رود با افتتاح این پروژه بار ترافیکی شهر استانبول به طور قابل توجهی کاهش یابد.