شهرداری کادیکوی:‌ اسکوترهای مزاحم را جمع می‌کنیم

شردیل دارا اوداباشی شهردار منطقه کادیکوی در قسمت آسیایی استانبول، روز دوشنبه ۱۶ ژانویه ۲۰۲۳ از تصمیم شهرداری متبوعش برای جمع‌آوری اسکوترهایی که مزاحم عابران پیاده‌روهای کادیکوی می‌شوند خبر داد.

اوداباشی اعلام کرد: «به عنوان یک شهرداری، هم وظیفه و هم حق ماست که حقوق عابران پیاده را در کادیکوی تضمین کنیم. ما آماده شنیدن پیشنهادها و راه‌حل‌های شما در این زمینه هستیم. اما به مردم منطقه اطلاع می‌دهیم که اسکوترهایی را که هر روز موضوع ده‌ها شکایت به شهرداری می‌شوند و پیاده‌روها را به‌صورت غیرقانونی اشغال می‌کنند، جمع می‌کنیم».

شهردار منطقه کادیکوی که براساس آمار سال ۲۰۲۲، تقریبا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد درباره اسکوترها که از وسایل جدید حمل و نقل شهری در استانبول هستند توضیح داد: «ما تعداد اسکوترهای مجاز در منطقه و روش استفاده از آن‌ها را تعیین نمی‌کنیم و نمی‌توانیم تصمیم بگیریم که آن‌ها کجا پارک کنند؛‌ اما با مشکلات هر روزه‌ای که این وسایل ایجاد می‌کنند درگیریم. تلاش داریم با تمام اسکوترهایی که در مکان‌های غیر معین رها می‌شوند برخورد کنیم».

اوداباشی توضیح داد: «ممنوعیت بحثی است که ما به عنوان یک نهاد تصمیم‌گیرنده علاقه‌ای به آن نداریم، اما تصور کنید کسی یک اسکوتر را به حفاظ پنجره خانه‌تان ببندد و برود؛ سپس شارژ این اسکوتر ساعت دوازده شب تمام شود و این وسیله شروع به پخش صدای آلارم اتمام باتری کند. علی‌رغم همه تذاکراتی که به شرکت‌های فراهم‌کننده اسکوتر دادیم، اما آن‌ها نتوانستند شرایطی به‌وجود آورند که استفاده‌کنندگان این وسایل، موجب مزاحمت بسیاری از مردم نشوند».