شهروندان ترکیه در رتبه چهارم متقاضیان پناهندگی به اروپا

اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) روز بیست و سوم مارس، آمار سال ۲۰۲۲ مربوط به درخواست‌های پناهندگی در این اتحادیه را منتشر کرد. بر این اساس، اتباع ترکیه در رتبه چهارم درخواست پناهندگی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

به گزارش یورونیوز، اتباع سوریه با ۱۳۱ هزار درخواست همچنان در صدر فهرست ملیت‌های متقاضی پناهندگی در اروپا قرار دارند. افغانستان با ۱۱۳ هزار و ۴۹۵ متقاضی در جایگاه دوم قرار دارد. ونزوئلا با ۵۰ هزار و ۵۰ مورد و ترکیه با ۴۹ هزار و ۷۲۰ درخواست، جایگاه سوم و چهارم را به خود اختصاص داده‌اند. شهروندان ایران نیز با ۱۱ هزار ۱۸۰ درخواست در رتبه بیستم این فهرست قرار دارند.

آژانس پناهندگی اتحادیه اروپا (EUAA) پیش از این، از ثبت نزدیک به یک میلیون درخواست پناهندگی به کشورهای عضو این اتحادیه در سال ۲۰۲۲ خبر داده بود که رقمی بی‌سابقه از زمان وقوع بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ به شمار می‌رود. 

بر پایه گزارش این آژانس، ۹۹۶ هزار درخواست پناهندگی در سال گذشته (۲۰۲۲) به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین نروژ و سوئیس ارائه شده که نسبت به سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشته است.