شهر تاریخی و اسرارآمیز کاپادوکیه

  کاپادوکیه شهری صخره‌ای و حیرت‌انگیز در آناتولی مرکزی ترکیه است. تاریخ و طبیعت سازندگان این تکه از سطح زمین هستند و شگفتی‌های بی‌شماری آفریده‌اند؛ دودکشهای جن، شهرهای زیرزمینی، معابدی با کلاهک‌های قارچ مانند و غیره.

  شهرهای زیرزمینی اسرارآمیز، خانه و کلیساهای ساخته شده در دل صخره‌ها شکل عجیبی به کاپادوکیه داده‌اند. این شهر اعجاب‌انگیز در سال 1985 به ثبت یونسکو رسید و به عنوان سه شهر صخره‌ای دنیا شناخته شد. جالب است بدانید برخی از صحنه‌های فیلم جنگ ستارگان در کاپادوکیه فیلمبرداری شده است.

  چرا کاپادوکیه خاص است؟

  کاپادوکیه‌ای که امروز می‌بینید به آتشفشانی باز می‌گردد که گذشته‌های دور در این منطقه رخ داد. به عبارتی سال‌ها بعد، بر اثر فرسایش مذاب سرد شده آتشفشان، شهر حیرت‌انگیز کاپادوکیه شکل گرفت. حاصل این فرسایش ستون‌های تماشایی مخروطی شکل کلاهک‌ دار شد. در زمان امپراتوری روم نیز مسیحیان کلیسا، خانه و سازه‌هایی اضافه کردند که رنگ دیگری به این منطقه بخشید. هم‌چنین زیر زمین‌های کاپادوکیه، شهرهای زیرزمینی شامل تونل‌، پرستشگاه و اتاق‌هایی دیده می‌شود که ارزش و سحرانگیزی کاپادوکیه را چند برابر کرده است.

  منطقه گردشگری کاپادوکیه در مرکز ترکیه که بالن گردی در آن مورد توجه بسیاری از توریست ها قرار می گیرد میراث دار صخره های به‌جای مانده از فعالیت کوه های آتشفشانی چون ارجیس در طول تاریخ است

  غارهای کاپادوکیه

  می‌گویند زمانی کاپادوکیه جزو قلمرو پادشاهی ایرانی مادها بوده است. سنگ‌نوشته‌های کشف شده در کاپادوکیه از پرستش خدایان مهر و آناهیتا و مراسم مذهبی ایرانی در این منطقه حکایت دارد

  در آثار سنگ نوشته های کاپادوکیه، لوح های سفالی، نوشته های به خط میخی پیدا شده است که در آن از قراردادهای ازدواج، مقررات مالی و اختلافات تجاری و … نوشته شده است.

  .

  گورمه، شهر دودکش‌های پری

  شهرک صخره‌ای گورمه واقع در قلب کاپادوکیه از توابع استان نوشهیر ترکیه که با دودکش‌های «پری»، دره‌ها، شهرهای زیرزمینی و صومعه‌های سنگی از مناطق مهم گردشگری کشور محسوب می‌شود که  سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است. این دودکش‌ها در واقع، مخروط‌هایی هستند که در اثر فرسایش باد و آب در لایه‌های آتشفشانی شکل گرفته‌اند. این دودکش‌ها ظاهر عجیبی دارند؛ ارتفاع بلند و تکه سنگی که در نوک مخروطی آن‌هاست نظر بینندگان را به خود جلب می‌کند. می‌گویند قدمت دودکش‌های جن به 60 میلیون سال پیش و فوران‌های آتشفشانی باز می‌گردد. می‌توانید دودکش‌های جن را در آسمان، وقتی سوار بر بالن هستید تماشا کنید.

  این شهرک 2150 نفری، سال گذشته میزبان 2 میلیون و 949 هزار و 542 توریست داخلی و خارجی بود. نوری جینگل، شهردار گورمه در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت:

  “گورمه از جذابترین مناطق گردشگری در شهر صخره‌ای کاپادوکیه  است. این شهر نیز سال گذشته میزبان حدود 3 میلیون گردشگر بود. اکثر آن‌ها از شهرک گورمه نیز بازدید کردند.

  حدود 537 هزار گردشگر داخلی و خارجی در تورهای بالن هوای گرم گورمه شرکت و یک میلیون و 105 هزار 693 تن از آنان نیز از موزه‌ روباز این شهرک بازدید کردند.

  گورمه با بافت باستانی، در قلب  کاپادوکیه قرار دارد. کلیساها، حمام‌ها، مساجد، مدارس و موزه ها از جمله بناهای مهم این شهر هستند. منطقه باستانی  کاپادوکیه در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه نیز توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده و یکی از زيباترين نقاط جهان از لحاظ ترکیب طبيعت و تاريخ است

  درینکوی، شهر زیرزمینی کاپادوکیه

  از دیدنی های بی مثل و عجیب این منطقه که گذر کنیم، به شهر زیرزمینی درینکوی میرسیم که عجيب ترين قسمت این شهر باستانی است و بطور کاملاً اتفاقی در سال ۱۹۶۳ پیدا شد، یک شهر زیر زمینی با اثرهای بجا مانده از از زمان امپراتوري مادها و نشانه های آیین زرتشت.

  این شهر هشت طبقه، ۸۵ متر زیر زمین قرار گرفته و ظرفیت اسکان ۲۰ الی ۳۰ هزار مرد وزن و بچه را داشته است، این مجموعه شبکه ای از اتاق ها و تونل های زیرزمینی است. آشپزخانه ها، اتاق ها و تونل های بنا شده در هر طبقه حقیقتا جذاب و حیرت آور است. در کاپادوکیه، اتاق ها توسط تونل هایی با هم ارتباط داشته اند که تنها عبور یک نفر از آن ها ممکن بوده است..

  دره ایهلارا

  دره ایهلارا در جنوب غربی شهر آکسارای با داشتن طبیعتی زیبا و تعداد زيادي کلیسا داخل غارهای منطقه، این دره را به یکی از زیباترین و رمز آلودترین مناطق کاپادوکیه تبدیل نموده است.

  دره ایهلارا  که به عنوان بزرگترین ژرف دره جهان  با زیبایی های طبیعی و مکانهای تاریخی، موزه ای روباز محسوب می شود. کلیساها، صومعه ها و کنیسه های تاریخی فراوانی که در دل کوه ها و سنگ ها ساخته شده، گردشگران زیادی را به خود جلب می کند .با توجه به سخنان مصطفی دوغان مدیر اداره فرهنگ و گردشگری استان آکسارای ترکیه : به خاطر اینکه مسیحیان زمانی  به صورت پنهانی در منطقه زندگی می کردند، مکان های بسیار جالب و متفاوتی را پدید آوردند و صدها کنیسه و کلیسای کوچک را با استفاده از کندن سنگ ها و صخره ها ساخته اند  . مسیحیان در دوره امپراتوری رم نیز برای به جا آوردن مناسک دینی خود معماری های بی نظیری را در این مکان خلق کردند. به ویژه در زمانی که کمتر کسی توانایی خواندن و نوشتن داشت، با رسم معانی جملات انجیل بر روی این سنگها، مردم منطقه را با مفاهیم این دین آشنا می کردند. این معماری و مجموعه بی نظیر همراه با زیبایی های طبیعی منطقه و جذابیت های دینی، گردشگران فراوانی را به سوی خود جلب می کند

  پاشا باغ

  قبل از آوانوس، منطقه‌ای است که دودکش‌های آن کلاهک‌هایی شبیه قارچ دارد؛ نام این منطقه دره پاشا باغ است. این دره که در گذشته دره راهبان نیز نامیده می‌شد، مکانی برای عبادت کشیشان و راهبه‌ها بود. در واقع دودکش‌های دره پا شاباغ برای آن‌ها گوشه عزلت و محلی برای عبادت محسوب می‌شد

  .

  دره دِرِونت

  درونت جای دیگری است که باید در نزدیکی آوانوس ببینید. آنچه دِرِونت را منحصر به فرد کرده صخره‌هایی است که در گذر زمان، به شکل حیوانات مختلف درآمده‌اند. جالب است بدانید یکی از صخره‌ها شبیه فردی است که دستانش را باز کرده و به مجسمه حضرت مریم تشبیه شده است.

  موزه گورای

  با ورود به آوانوس آدرس موزه گورای را بگیرید. تعجب نکنید این موزه در اعماق زمین جای گرفته و همین نکته شگفتی آن را دوچندان می‌کند. این موزه فرهنگ هزاره‌های قبل کاپادوکیه را به نمایش گذاشته و بیشتر به سفال و سرامیک اختصاص دارد. در موزه گورای علاوه بر آشنایی با انواع و تجهیزات سفال می‌توانید از تجربه سفالگری لذت ببرید