صادرات استان ساکاریا ترکیه طی سه ماه بیش از ۱.۴ میلیارد دلار رسید

  بر اساس داده‌های مجمع صادرکنندگان ترکیه، صادرات استان ساکاریا که صنایع خودروسازی در راس آن قرار دارد، در دوره سه ماهه اول سال جاری، علی رغم تداوم همه‌گیری کرونا در جهان، به یک میلیارد و 427 میلیون و 605 هزار دلار رسید.

  استان ساکاریا در لیست استان‌هایی که بیشترین صادرات در ترکیه را انجام می‌دهند، پس از استانبول، کوجا‌ائلی، بورسا، ازمیر، غازی‌آنتپ و آنکارا در جایگاه هفتم قرار دارد.

  در این استان علاوه بر صنایع خودروسازی در بخش‌های آهن و فلزات، ماشین‌آلات و قطعات یدکی، تجهیزات تهویه مطبوع، مواد شیمیایی، محصولات سیمان، شیشه، سرامیک و خاک، الکتریک و الکترونیک و سایر بخش‌های دیگر به کشورهای دیگر کالا صادر ‌می‌شود.

  طبق این داده‌ها، میزان صادرات شهر صنعتی ساکاریا در ماه مارس گذشته 8.2 درصد نسبت به ماه فوریه افزایش یافته و طی سه ماهه اول سال جاری از این شهر به ارزش 1 میلیارد و 427 میلیون و 605 هزار دلار به 139 کشور و 6 منطقه آزاد صادرات انجام گرفته‌است.

  بیشترین میزان صادرات این استان در دوره مذکور با 90.2 درصد در بخش صنعت خودروسازی تحقق یافته است و درآمد حاصله در این دوره به یک میلیارد و 287 میلیون 916 هزار دلار رسیده است.

  بیشترین صادرات در سه ماه اول سال جاری در استان ساکاریا به مبلغ 173 میلیون و 983 هزار دلار به فرانسه انجام شده ‌است. صادرات استان ساکاریا به این کشور نسبت به دوره مشابه سال قبل 28.4 درصد افزایش یافته‌است.

  پس از فرانسه، انگلستان با 158 میلیون و 315 هزار دلار صادرات در رده دوم، اسپانیا با 131 میلیون و 591 هزار دلار صادرات در رده سوم، آلمان با 97 میلیون و 629 هزار دلار صادرات در رده چهارم قرار گرفته‌اند