صادرات استان ساکاریا ترکیه طی سه ماه بیش از ۱/۴ میلیارد دلار رسید

  رشد بیش از ۱/۶ میلیارد دلاری صادرات استان باوجود بحران کرونا

  رشد صادرات ترکیه از استان ساکاریا
  یک کشتی در بندر ساکاریا محموله خود را برای صادرات به رومانی و اوکراین بار می‌زند.

  آناتولی – بر اساس داده‌های مجمع صادرکنندگان ترکیه، صادرات استان ساکاریا که صنایع خودروسازی در راس آن قرار دارد، در دوره سه ماهه اول سال جاری، علی رغم تداوم همه‌گیری کرونا در جهان، به یک میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۶۰۵ هزار دلار رسید.

  استان ساکاریا در فهرست استان‌هایی که بیشترین صادرات در ترکیه را انجام می‌دهند، پس از استانبول، کوجا‌ائلی، بورسا، ازمیر، غازی‌آنتپ و آنکارا در جایگاه هفتم قرار دارد.

  توشیهیکو توکو مدیر کل صنایع خوردوسازی تویوتا ترکیه (TMMT). تولیدات این کارخانه در ساکاریا سهم بزرگی در صادرات این استان در سال ۲۰۲۱ ایفا کرده است. (AA)

  در این استان علاوه بر صنایع خودروسازی در بخش‌های آهن و فلزات، ماشین‌آلات و قطعات یدکی، تجهیزات تهویه مطبوع، مواد شیمیایی، محصولات سیمان، شیشه، سرامیک و خاک، الکتریک و الکترونیک و سایر بخش‌های دیگر به کشورهای دیگر کالا صادر ‌می‌شود.

  طبق این داده‌ها، میزان صادرات شهر صنعتی ساکاریا در ماه مارس گذشته ۸/۲ درصد نسبت به ماه فوریه افزایش یافته و طی سه ماهه اول سال جاری از این شهر به ارزش ۱ میلیارد و ۴۲۷ میلیون و ۶۰۵ هزار دلار به ۱۳۹ کشور و ۶ منطقه آزاد صادرات انجام گرفته‌است.

  بیشترین میزان صادرات این استان در دوره مذکور با ۹۰/۲ درصد در بخش صنعت خودروسازی تحقق یافته است و درآمد حاصله در این دوره به یک میلیارد و ۲۸۷ میلیون ۹۱۶ هزار دلار رسیده است.

  بیشترین صادرات در سه ماه اول سال جاری در استان ساکاریا به مبلغ ۱۷۳ میلیون و ۹۸۳ هزار دلار به فرانسه انجام شده ‌است. صادرات استان ساکاریا به این کشور نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۸.۴ درصد افزایش یافته‌است.

  پس از فرانسه، انگلستان با ۱۵۸ میلیون و ۳۱۵ هزار دلار صادرات در رده دوم، اسپانیا با ۱۳۱ میلیون و ۵۹۱ هزار دلار صادرات در رده سوم، آلمان با ۹۷ میلیون و ۶۲۹ هزار دلار صادرات در رده چهارم قرار گرفته‌اند.