صادرات بذر ترکیه به ۹۳ کشور جهان

تولید کنندگان بذر در ترکیه به ۹۳ کشور جهان صادرات انجام می‌دهند.

حاجی عمر گولر، رئیس انجمن تولیدکنندگان بذر ترکیه (TYAB) در با بیان اینکه به ۹۳کشور بذر صادر می‌کنند، گفت: صنعت تولید بذر در ترکیه که طی ۲۰ سال پیشرفت کرده، در مدت زمان بسیار کوتاهی ۱۰۰ درصد نیازهای کشور را تامین خواهد کرد.

گولر با اشاره به اینکه صنعت بذر در ۲۰ سال گذشته تولید خود را ۸ برابر کرده، افزود:«ترکیه در بخش تولید بذر قوی است و گام های انقلابی برداشته و به صادرات مازاد رسیده است».

وی با بیان اینکه طبق آمار سال گذشته صادرات بذر حدود ۱۹۰ میلیون دلار و واردات آن حدود ۱۷۰ میلیون دلار است، افزود: «ما به کشوری تبدیل شده‌ایم که به ۹۳ کشور بذر صادر می‌کند».

گولر با تاکید بر اینکه کمبودهایی به ویژه در سیب زمینی، آفتابگردان، ذرت و چغندر وجود دارد، اظهار داشت: کار فشرده برای رفع نواقص در حال انجام است. دولت نیز حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد و بخش خصوصی ساختاری پویا دارد.

او خاطرنشان کرد: «از صمیم قلب معتقدم که به هدف رسیدن به تامین صددرصدی نیازهای داخلی خواهیم رسید».

وی با تاکید بر تمرکز بر سیاستهای افزایش تولید، تقویت بخش روستایی و تشویق جوانان به کار در این مناطق، تصریح کرد: سهم بذر اسرائیل در واردات ۴ درصد یعنی حدود ۱۲ میلیون دلار است. ما به هیچ کشوری وابسته نیستیم و بر اساس نیاز کشور وارد می‌کنیم.

بیشتر تولید بذر‌های کشاورزی استاندارد ترکیه از سوی بخش خصوصی صورت می‌گیرد اما تولید بذر محصولات حبوبات بیشتر با کمک و حمایت بخش دولتی محقق شده است.

در سال ۲۰۰۲ تنها ۱۲۰ شرکت فعال در زمینه تولید بذرهای گیاهی در ترکیه فعالیت می‌کرد که این رقم هم اکنون به هزار و ۴ شرکت افزایش یافته است.

همچنین طی سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ وزارت کشاورزی و جنگل‌داری ترکیه به شرکت‌های فعال در این بخش نزدیک به ۵۴۸ میلیون لیر ترک کمک مالی اعطا کرده است.

ترکیه طی این مدت بیشترین بذر کشاورزی را به کشورهای روسیه، اوکراین، مجارستان، عراق و آذربایجان صادر کرده و فرانسه، ایتالیا و آمریکا نیز در صدر کشورهای صادر کننده انواع بذر به ترکیه قرار داشته‌اند.