صادرات رو به رشد توت فرنگی ترکیه به کشورهای جهان

  صادرات توت فرنگی ترکیه درسه ماه اول سال جاری 333 درصد افزایش یافت.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و سبزیجات منطقه اژه اعلام کرد: منطقه اژه در صادرات و تولید میوه ترکیه نقش پیشگام را ایفا می‌کند.

  به گزارش TRT، وی ضمن یادآوری اینکه در چهار ماه  اول سال گذشته معادل 993 هزار دلار صادرات توت فرنگی به کشورهای مختلف انجام گرفت گفت: در سه ماه اول سال جاری میزان توت فرنگی صادراتی در سطح ترکیه با افزایش 333 درصدی به 4 میلیون و 307 هزار دلار و منطقه اژه نیز با 160 درصد افزایش به 839 هزار دلار رسیده‌است.

  رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و سبزیجات اژه با اشاره به اینکه در دوره مشابه سال گذشته به 15 کشور توت فرنگی صادر می‌کردیم و این رقم در سال جاری به 29 افزایش یافته‌است گفت: حدود 60 درصد صادرات توت فرنگی ترکیه به روسیه انجام گرفته و به ترتیب رومانی، عراق و گرجستان در بین کشورهای قرار دارند که بیشترین مقدار توت فرنگی ترکیه به آن‌ها صادر می‌شود.

  وی افزود:  در صادرات توت فرنگی به رومانی در مقایسه با سال 2019 ، افزایشی به میزان 188 درصد ثبت شده ‌است. سال گذشته با صادرات 22 هزار و 620 تن توت فرنگی یخ زده نزدیک به 45 میلیون و 423 هزار دلار درآمد ارزی کسب شده است که   ایالات متحده آمریکا، آلمان، کانادا و انگلیس در مقام اول جای گرفتند.

  وی با اشاره به صادرات توت فرنگی خشک نیز گفت: این نوع توت فرنگی بیشتر به ایالات متحده آمریکا و انگلیس صادر شده‌است.