صادرات رو به رشد محصولات غذایی ترکیه

در بین کشورهای منطقه همیشه ترکیه نمونه بارزی از یک کشور با توسعه پایدار اقتصادی بوده است. ترکیه کشوری با اقتصاد موفق، که توانسته بین بیست مدل برتر اقتصادی جهان رتبه‌های چشمگیری را از آن خود کند.

برطبق اطلاعاتی که وزارت تجارت ترکیه و مرکز آمار این کشور «TUIK» نسبت به چند سالِ مشابهِ قبل، از صادرات خود گزارش داده‌اند، صادرات ترکیه ۴۶.۹ درصد افزایش داشته است و به عددی بالغ‌بر ۱۹ میلیارد و ۷۷۵ میلیون دلار رسیده است. 

در همین راستا رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد: اقتصاد ترکیه با نرخ رشد ۲۱.۷ درصد در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ که اول سپتامبر اعلام شد، پس از انگلیس، دومین کشور جهان به لحاظ رشد اقتصادی شد.

این کشور در زمینه‌های مختلف صادرات چشمگیری داشته، اما یکی از مهمترین صادرات ترکیه محصولات غذایی و کشاورزی است.

آب‌وهوا، جغرافیای مطلوب و شرایط جوی خوب این کشور، شرایط مناسبی برای دامپروری و کشاورزی ایجاد کرده است.  کشاورزی این کشور با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا، توانسته پرقدرت عمل کند.

در دوره ژانویه تا آگوست ۲۰۲۱ صادرات کشاورزی ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰.۵ درصد افزایش یافته و به ۱۷ میلیارد و ۹۵۳ میلیون دلار رسیده است. بنابراین بیشترین صادرات ۸ ماهه در تاریخ در بخش کشاورزی تحقق یافت.

این کشور تنها در بخش صادرات آرد  به ۱۶۳ کشور جهان، ۲۶ درصد در بازار جهانی سهم دارد.

همچنین در زمینه صادرات شیلات و آبزیان رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است که ۸۰ درصد حجم محصولات شیلات این کشور، به اروپا صادر می‌شود.

بر اساس داده‌های اتحادیه صادرکنندگان دریای اژه (EİB)، میزان صادرات محصولات دریایی ترکیه در ده ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ میلادی با ۳۴ درصد افزایش به ۱ میلیارد و۹۷ میلیون دلار رسید.

میزان صادرات شیلات و محصولات دامی ترکیه در بین ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال گذشته ۸۲۰ میلیون و ۲۵۸ هزار دلار بود. با این میزان صادرات بخش شیلات کشور از آمار سال ۲۰۲۰ فراتر رفت.