صادرات «سریال ترکی» از یک میلیارد دلار گذشت

  ریفات حیصارجیکلی‌اوغلو، رئیس اتحادیه اتاق‌ها و بورس‌های کالای ترکیه (TOBB) اعلام کرد: «درآمد صادرات فیلم‌‌ها و سریال‌های تلویزیونی کشور از یک میلیارد دلار عبور کرد».

  به گزارش مجله DÜNYA در تاریخ ۲۳ نوامبر، حیصارجیکلی‌اوغلو پروژه‌های تحت حمایت دولت در بخش سینما و تلویزیون را موفق دانسته و گفت: «نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر در ۱۵۰ کشور جهان، سریال‌های ترکیه‌ای را تماشا می‌کنند. بسیاری از مخاطبان این سریال‌ها، برای تعطیلات به ترکیه می‌آیند و از این طریق، درآمد دیگری نیز عاید بخش گردشگری می‌شود».

  رئيس TOBB بیان کرد: «امروزه دنیای دیجیتال بیشترین درآمد را دارد. گردش مالی بخش خلاقه دیجیتال در سراسر جهان به ۲ تریلیون دلار می‌رسد. ما اینجا یک قطره آب در این دریا هستیم و باید تجارت خود را سمت تجارت دیجیتال سوق دهیم. این صنعتی است که هیچ آسیبی به محیط زیست هم وارد نمی‌کند».

  صادرات سریال‌های (غالبا ملودرام) ترکیه‌ای، از سال ۱۹۹۹ با فروش مجموعه تلویزیونی Deli Yürek به کشورهای خاورمیانه آغاز شد. درآمد صادرات سریال‌های ترکیه در سال ۲۰۰۴ به رقم سالانه ۱۰ هزار دلار رسیده و سپس با شتاب گرفتن تولیدات و تجارت فرهنگی این بخش، در سال ۲۰۱۷ به ۳۵۰ میلیون دلار رسید.

  درآمد صادرات فیلم‌ها و سریال‌های ترکی در سال ۲۰۲۳ به یک میلیارد دلار رسیده است. اما سال گذشته، محمت بویوک‌اِکشی، رئيس مجمع صادرکنندگان ترکیه (TİM)، چشم‌انداز صادرات این بخش در سال ۲۰۲۳ را ۲ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

  ازجمله سریال‌های پرطرفدار ترکیه‌ای در جهان می‌توان به Fatmagul، Erkenci Kuş، Sen Çal Kapımı، Kara Sevda، Aşk-ı Memnu، Ezel، Çukur و Şahsiyet اشاره کرد. به تازگی مجموعه تلویزیونی Yargı نیز برنده جایزه بهترین تله‌نوولا از فستیوال جهانی Emmy شد.