آناتولی – بر اساس داده‌های وزارت تجارت و مرکز آمار ترکیه «توئیک»، میزان صادرات بخش تولید لوازم آرایشی ترکیه در سال ۲۰۲۰ نسبت به یک سال پیش از آن با افزایش ۲/۷ درصدی به ۹۵۳/۳ میلیون دلار رسید.

صادرات بخش مذکور طی سال‌های اخیر روند صعودی در پیش گرفته است. تنها در طول یک سال گذشته بیش از ۲۱۵ میلیون دلار محصولات زیبایی، آرایش و مراقبت از پوست ساخت ترکیه به خارج صادر شده است. همینطور ۲۱۴ میلیون دلار نیز ارزش صادرات محصولات پیرایشی و دئودورانت از ترکیه است.

در سال ۲۰۲۰ میزان صادرات محصولات مراقبت از مو به ۱۸۹ میلیون دلار، مواد خام ترکیبات عطر به ۱۶۹ میلیون دلار، ادکلن به ۱۱۷ میلیون دلار، روغن تبخال به ۳۸ میلیون دلار و محصولات بهداشت دهان و دندان نیز به ۱۲ میلیون دلار رسید.

عبدالله کوروش عطرساز منطقه بورسا، عطر‌های دست‌ساز برند شخصی خود را به ۳۴ کشور جهان صادر می‌کند. (AA)

ترکیه در همین زمان به ۱۹۹ کشور جهان محصولات آرایشی صادر کرده است. عراق با واردات ۱۰۳ میلیون دلار معادل حدود ۱۱ درصد حجم صادرات محصولات آرایشی و بهداشتی ترکیه را به خود اختصاص داده و در رتبه اول قرار دارد. پس از عراق، آمریکا با ۸۲/۳ میلیون دلار، هلند با ۵۳/۶ میلیون دلار، ایران با ۴۹/۶ میلیون دلار، روسیه با ۴۰/۷ میلیون دلار و سوریه با ۳۸.۹ میلیون دلار مقاصد بعدی صادرات ترکیه در این بخش قرار گرفتند.

گفتنی است در مجموع بازار کشورهای خاورمیانه و همسایگان، بزرگترین واردکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی ساخت ترکیه هستند.