صادرات پسته ایران و ترکیه سیر نزولی دارد

به گزارش انجمن صادرکنندگان جنوب شرقی آناتولی (GAİB)، میزان صادرات پسته ترکیه در سال 2022 به 181 میلیون و 133 هزار دلار رسید. این رقم 13 درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۲۱ را نشان می‌دهد. در آن سال صادرات ترکیه برابر ۲۰۹ میلیون و ۶۸۶ هزار دلار بوده است. 

طی سال گذشته 19 هزار و 138 تن پسته ترکیه به 104 کشور جهان از جمله ایتالیا، آلمان، قرقیزستان، هلند، محصول، امارات متحده عربی، سوئد، جمهوری خلق چین، قطر، سنگاپور، نیجریه، مالزی، ژاپن، کوبا، سنگال و ایرلند صادر شده است. ایتالیا با 37 میلیون و 118 هزار دلار اصلی‌ترین خریدار پسته ترکیه بوده و پس از آن نیز آلمان با 29 میلیون و 751 هزار دلار و قرقیزستان با 15 میلیون و 858 هزار دلار در رده‌های بعدی قرار دارند.

گزارشی که روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اعلام کرده نشان می‌دهد که ۱۳۵هزار و ۳۲۲تن انواع پسته، به ارزش ۹۱۴میلیون و  ۴۲۷هزار و ۸۲۶ دلار در سال ۱۴۰۰ به ۷۵ کشور صادر شده است. این بدان معناست که در سال گذشته صادرات پسته در ایران ۳۳ درصد کاهش داشته است.

پنج کشور اول خرید پسته‌های صادراتی با پوست به ترتیب چین با خرید ۱۹۹ میلیون دلار، هند با ۸۵ میلیون دلار، روسیه با ۵۳ میلیون دلار، عراق با ۵۰ میلیون دلار و قرقیزستان با ۴۵ میلیون دلار بوده‌اند. صادرات انواع پسته بدون پوست ایران نیز  بیش از ۱۹ هزار و ۳۳۶تن و به ارزش ۲۱۵میلیون و ۸۷۹ هزار و ۲۲ دلار بوده است که کشورهای  آلمان با خرید ۵۰ میلیون دلار، هند ۴۴ میلیون دلار، امارات ۲۹ میلیون دلار، عراق ۲۵ میلیون دلار و ترکیه ۱۳ میلیون، پنج مقصد صادرات این نوع پسته ایرانی گزارش شده‌اند.