صدور ویزای پزشکی ترکیه

  همزمان با دستور تسهیل صدور ویزای پزشکی پیش‌ بینی می‌شود ترکیه  تا دو سال آینده  درآمد ۳ میلیارد دلاری از این بخش بدست آورد. 

  با صدور مجوز به انجمن صادرکنندگان خدمات پزشکی (HIB) ترکیه، شرایط صدور ویزا برای گردشگران پزشکی این کشور تسهیل شد.

  یاووز سلیم جیلان، معاون وزیر امور خارجه ترکیه در مراسم امضای این مجوز گفت: «بازار توریسم پزشکی در جهان به‌سرعت درحال گسترش است و ترکیه قطعاً از تمام فرصت‌های موجود در این زمینه استفاده خواهد کرد.

  مصطفی توسکو، معاون وزیر تجارت می‌گوید: ترکیه در ۱۰ سال گذشته میزبان حدود یک میلیون توریست درمانی بوده است. وی خاطرنشان کرد: «قصد داریم تا سال ۲۰۲۳ سه میلیارد دلار در بخش توریسم پزشکی درآمد کسب کنیم.

  همچنین به گفته مصطفی توسکو، این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۳ سه میلیارد دلار درآمد در بخش گردشگری پزشکی درآمد کسب کند.

  کارشناسان اقتصادی، برنامه گسترش توریسم پزشکی ترکیه را فرصتی بسیار خوب برای پزشکان کشورهای همسایه ازجمله ایران برای سرمایه‌گذاری در این کشور می‌دانند.

  گردشگری پزشکی شاخه‌ای از توریسم است که سفر گردشگران به کشورهای دیگر برای انجام خدمات پزشکی باکیفیت اما ارزان را تبلیغ می‌کند.

  یک گردشگر پزشکی با سفر به کشور میزبان، هم از امکانات توریستی آن کشور استفاده می‌کند و هم خدمات درمانی خود را با قیمت گاه تا ۳۰۰درصد ارزان‌تر از کشور خود انجام می‌دهد.

  برای مثال، قیمت عمل جراحی دریچه قلب در آمریکا ۱۵۰هزار دلار است، حال آن‌که همین عمل در هندوستان ۹ هزار، در ایران ۷هزار و در ترکیه ۱۲ هزار دلار هزینه خواهد داشت.

  در سال‌های گذشته ترکیه در کنار سنگاپور و هندوستان، یکی از مهم‌ترین مقاصد توریسم پزشکی جهان شده است.

  مراکز درمانی ترکیه برای توریست‌های درمانی ازجمله بیمارستان‌ها، مراکز فیزیوتراپی، دهکده‌های سلامتی، اسپا، بیمارستان‌های دندانپزشکی و مراکز مدیتیشن در شهرها و مناطق سبز این کشور بسیار پرطرفدار شده است.