صدور پاسپورت پس از یک ماه وقفه در افغانستان

 هزاران نسخه پاسپورت با لوگوی جمهوری اسلامی افغانستان به‌زودی به متقاضیان توزیع خواهد شد.

 به گزارش روزنامه ۸ صبح افغانستان، ریاست پاسپورت اعلام کرده است که روند صدور پاسپورت پس از یک ماه توقف، دوباره آغاز شده است و هزاران  نسخه پاسپورت با لوگوی جمهوری اسلامی افغانستان به‌زودی به متقاضیان توزیع خواهد شد.

علم‌گل حقانی، سرپرست ریاست عمومی پاسپورت، روز سه‌شنبه سیزدهم میزان (مهرماه)، در یک نشست خبری گفت که این اداره به دستور محمد‌حسن آخوند، رییس‌الوزرای طالبان، برای شروع روند توزیع پاسپورت و رسیده‌گی به مشکلات شهروندان پلان کوتاه‌مدت ۱۰ ماده‌ای را ترتیب داده‌  است که بر بنیاد آن قرار است هزاران نسخه پاسپورت به مردم توزیع شود.

براساس این طرح، قرار است روند توزیع پاسپورت به متقاضیان ثبت نام شده، بیماران، کارمندان دولتی برای سفرهای رسمی، تاجران، کسانی که دعوت‌نامه و اقامه خارجی دارند، زخمیان ملکی و نظامی، کسانی که بورسیه دریافت کرده‌اند و نیز ورزشکاران برای اشتراک در مسابقات بین‌المللی تسهیل شود.

طبق اعلام ریاست پاسپورت در حال حاضر ۱۷۰ هزار نسخه پاسپورت در دیتابیس این ریاست ثبت شده است که باید توزیع شود.

علم‌گل حقانی در این نشست گفت که ریاست پاسپورت در نظر دارد تا روند توزیع ۲۵ هزار نسخه پاسپورت را که طی مراحل شده‌، از طریق پسته‌خانه‌ها(اداره پست) آغاز شود.

در همین حال، او خاطرنشان کرد که قرار است از شنبه هفته آینده روزانه شش هزار نسخه پاسپورت توزیع شود. در حال حاضر این پاسپورت‌ها قرار است با آرم جمهوری اسلامی افغانستان چاپ و توزیع شود و مشوره‌ها روی تغییر آن در دراز‌مدت جریان دارد و رهبری طالبان در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

روند صدور پاسپورت در حالی دوباره آغاز می‌شود که این روند از سقوط کابل به دست طالبان به این سو به دلیل تحولات اخیر برای بیش از یک‌و‌نیم ماه متوقف بود.