طالبان؛ از تجاوز به زنان در پنجشیر تا کشتار کودکان در دایکندی

خبرگزاری آناتولی در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۲۲ از کشته‌شدن ۹ تن شامل ۴ کودک بر اثر یورش نیروهای طالبان به سیوک دایکندی واقع در مرکز افغانستان خبر داد. خبرگزاری شفقنا نیز ۲۷ نوامبر به نقل از منابع محلی، از تجاوز چند تن از نیروهای طالبان به یک زن و چهار دخترش در پنجشیر خبر داد. این اتفاقات ناگوار، تنها چند روز پس از شلاق‌زنی چند مرد و زن به اتهام «لواط، زنا و سرقت» در استادیوم فوتبال ولایت لوگر رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در پی حمله نیروهای طالبان به روستای «سیوک-شیبر» شهرستان نیلی ولایت دایکندی در مرکز افغانستان، دست‌کم ۹ نفر از اعضای دو خانواده از جمله «۴ کودک» جان باخته و ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. طالبان دو روز پس از «تیرباران» این افراد، قربانیان را «بغاوتگر» (شورشی) خواند. عبدالنافع تکور سخنگوی وزارت امور داخله گروه طالبان، با نشر یک پیام ویدیویی ادعا کرد قربانیان، افرادی مسلح بودند که در یک خانه تجمع کرده بودند.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در توییتی تایید کرده است که ۴ نفر از کشته شدگان حادثه تیرباران ولایت دایکندی افغانستان، کودکان ۱۱ تا ۱۴ ساله هستند.

محمد هدایت از افراد مطلع محلی دایکندی به بی‌بی‌سی گفته است: «افراد کشته‌شده از دو خانواده را از نزدیک می‌شناسم. آن‌ها به‌ویژه در یک و نیم سال اخیر پس از روی کارآمدن طالبان، هیچ‌گونه تحرک نظامی نداشتند». شهروندان افغانستانی نیز با همرسانی عکس‌های کودکان قربانی این حادثه در شبکه‌های اجتماعی از گروه طالبان می‌پرسند «آیا کودکان نیز بغاوتگر بودند»؟

به گزارش خبرگزاری شفقنا، گروهی از افراد طالبان در روستای «دِه خاواک» ولسوالی پریان پنجشیر، حوالی ساعت یک بامداد یکشنبه، به یک خانه‌ حمله کرده و یک زن و چهار دخترش را مورد تجاوز جنسی قرار داده‌اند. منابع محلی می‌گویند نیروهای طالبان نخست اعضای این خانواده را لت‌و‌کوب کرده و سپس به مادر این خانواده و چهار دختر او که بین ۱۰ تا ۱۸ سال سن داشته‌اند تجاوز کرده‌اند».

پس از روی کار آمدن طالبان در مرداد ماه سال ۱۴۰۰، سران این گروه، در سخنانشان خبر از تغییر رویکرد سابق خود داده و از «تعامل با جهان» و «حمایت از حقوق زنان»

حرف زده بودند، اما رفته‌رفته تمام حوادث تلخی که در ۳۰ سال گذشته از سوی نیروهای طالبان بر مردم افعانستان تحمیل شد، درحال تکرار است.