طالبان: جامعه جهانی برای مقابله با کرونا به ما کمک کند

سخنگوی گروه طالبان جامعه جهانی و سازمان‌های مردم‌نهاد را به کمک برای مبارزه با پاندمی کرونا فرا خواند.

سخنگوی طالبان گفت: این جنبش از جامعه جهانی و سازمان های غیردولتی می خواهد تا در مبارزه با کرونا به آن ها کمک کنند.

 سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه به اسپوتنیک گفت: اکنون ما بر تمام مناطق روستایی افغانستان کنترل داریم ، نیاز به کمک پزشکی داریم. ما از کشورهای جهان و سازمان های غیردولتی می خواهیم که برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا به ما کمک کنند.

این سخنگو اضافه کرد: براساس دستور کمیسیون بهداشت این جنبش، در حالی که نیاز مبرم به واکسن کووید ۱۹ و دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد ، هیچ کس به ما کمک نکرده است.

شاهین اظهار داشت:  ما تمام تلاش خود را برای ایجاد آگاهی در بین مردم انجام می دهیم، اما داروها و واکسن لازم برای مقابله با شیوع کرونا را نداریم.

شاهین پیش از این نیز با ادعای اینکه طالبان بر ۸۵ درصد از خاک افغانستان تسلط دارد، از سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی خواسته بود تا برای ارائه تسهیلات به مردم در این مناطق، طالبان را از نظر مالی حمایت کنند.

گفتنی است که هیئت افغانستان و طالبان هفته گذشته در بیانیه‌ای مشترک توافق کردند تا تمام اقدامات لازم را برای امنیت پرسنل واکسیناسیون کرونا انجام دهند و برای حمل و نقل اکسیژن و سایر اقلام ضروری پزشکی برای مداوای بیماران مبتلا به کرونا مانعی ایجاد نکنند.

ایالات متحده و انگلستان روز جمعه از طالبان خواستند تا دسترسی تحویل کمک های بشردوستانه را به مناطق تحت کنترل خود فراهم کنند.