طالبان در آنکارا

«امیر خان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی طالبان به دعوت «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، امروز پنجشنبه ۲۲مهرماه وارد آنکارا شد.

عبدالقادر بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در پیام توییتری گفت که امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه و دیگر مقامات در خصوص کمک‌ها، آوارگان، انتقال هوایی و تجارت در آنکارا به رایزنی می‌پردازند.عبدالقهار بلخی تأکید کرده است که در این دیدارها در رابطه به «بهبود روابط، تجارت، کمک‌های بشری، ترانسپورت هوایی و مهاجرین» تصامیم بزرگ اتخاذ خواهد شد.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که روز گذشته «جهاد ارگینای» سفیر ترکیه در کابل طی دیداری با «عبدالحکیم الشرعی» سرپرست وزارت دادگستری طالبان از آمادگی آنکارا برای همکاری با «طالبان» خبر داده بود.

در این سفر وزیر خارجه طالبان را ملا خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات فرهنگ، ملا عبدالحق وثیق رئیس عمومی استخبارات، مولوی نورجلال جلالی معین وزارت داخله، و شیخ شهاب الدین دلاور، سهیل شاهین و حاجی محمد ابراهیم از اعضای رهبری طالبان همراهی می‌کنند.

این دومین سفر هیأت رسمی طالبان بعد از حاکمیت‌شان بر افغانستان به کشورهای خارجی است. این هیأت قبلاً برای مذاکره با مقام‌های آمریکایی به دوحه سفر کرد و در این مذاکرات خواستار آزادسازی پول‌های مسدودشده افغانستان شد.

ترکیه پس از خروج کشورهای غربی به دنبال تسلط طالبان، سفارتخانه خودش را در افغانستان حفظ کرد و از دیگر کشورها خواست تا تعاملات را افزایش دهند. همزمان ترکیه اعلام کرد تنها در صورتی با طالبان همکاری کامل خواهد داشت که آنها یک دولت فراگیرتر تشکیل دهند.