طالبان: نظامیان خارجی پس از مهلت مورد توافق نباید در کابل باقی بمانند

سهیل شاهین ، سخنگوی طالبانPHOTO:GETTY

سهیل شاهین:”ما مخالف سربازان خارجی هستیم، نه دیپلمات ها و سازمان های غیردولتی و سفارتخانه ها”

آناتولی (آنکارا ) – سهیل شاهین ، سخنگوی طالبان گفت که همه سربازان خارجی در افغانستان باید تا تاریخ مشخص شده کشور را ترک کنند.

عضو هیات مذاکره کننده طالبان در گفت و گو با بی‌بی‌سی گفت «طالبان در پی تصرف نظامی کابل نیست ولی هیچ سرباز خارجی،‌ از جمله پیمانکاران نظامی نباید در این شهر باقی بمانند.»

آقای شاهین گفت:‌ «اگر نظامیان آن‌ها برخلاف توافق دوحه در افغانستان باقی بمانند، آن وقت رهبران ما درباره اقدام مقتضی تصمیم گیری خواهند کرد.»

او گفت: «ما واکنش نشان خواهیم داد و تصمیم نهایی با رهبری طالبان است.»

سهیل شاهین با تأکید بر این‌که دیپلمات ها، سازمان های غیردولتی و غیر نظامیان خارجی مورد هدف طالبان قرار نخواهند گرفت گفت: “ما مخالف سربازان خارجی هستیم ، نه دیپلمات ها ، کارمندان سازمان های غیردولتی و سفارتخانه ها. زیرا مردم ما به فعالیت سازمان های غیردولتی و سفارتخانه ها نیاز دارند. چیزی که آنها شنیده اند حقیقت ندارد و ما هیچ تهدیدی برای آنها نیستیم.»

شاهین تخلیه بگرام ، بزرگترین پایگاه هوایی افغانستان توسط نیروهای آمریکایی را “لحظه ای تاریخی” عنوان کرد و گفت طالبان هیچ نقشی در بروز خشونت ها نداشته است و ادعا کرد ولسوالی هایی که به تصرف این گروه در آمده اند، با پا در میانی ریش سفیدها و خودداری نظامیان افغان از جنگیدن سقوط کرده اند.

شاهین افزود وضعیت دولت فعلی در افغانستان “وخیم” است و موضوع انتخابات هنوز در گفتگوهای دولت افغانستان و طالبان مطرح نشده است.

خروج آمریکا از افغانستان و گفتگوهای بین الافغانی

ایالات متحده در ۲۹ فوریه سال ۲۰۲۰ توافقنامه صلح را با طالبان در دوحه امضا کرد و به طالبان قول داد که تا ۱ مه ۲۰۲۱ همه نیروهای خارجی از کشور خارج خواهند شد.

تعهدات طالبان شامل عدم اجازه فعالیت القاعده و سایر گروه های شبه نظامی در منطقه تحت کنترل آنها و ادامه گفتگوهای صلح ملی بود.

در حالی که رئیس جمهور آمریکا جو بایدن در۱۴ آوریل اعلام كرد كه تمام ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی که در افغانستان باقی مانده اند تا ۱۱سپتامبر خارج  خواهند كرد ، طالبان آمریکا را به نقض توافق دوحه متهم می کنند.

در مذاکرات رو در رو میان افغانها که از سپتامبر ۲۰۲۰ در دوحه آغاز شد ، هنوز پیشرفت چشمگیری حاصل نشده است.