طالبان: ورود زنان به حمام‌های عمومی و سالن‌های ورزشی ممنوع است

 طالبان روز یک‌شنبه ۱۳ نوامبر، چند روز پس از آنکه ورود زنان به پارک‌ها و شهربازی‌ها را ممنوع کرده بود، از ممنوعیت ورود زنان به سالن‌های ورزشی و حمام‌های عمومی خبر داد.

محمد عکیف صادق مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به خبرگزاری فرانسه در این زمینه گفت:«در حال حاضر، هر خانه دارای حمام است، بنابراین برای نظافت زنان مشکلی پیش نخواهد آمد. و بسته شدن سالن‌های ورزشی برای زنان به این دلیل است که مربیان آن‌ها مرد و برخی از این سالن‌ها مختلط بودند».

زنان در افغانستان از زمان بازگشت دوباره طالبان در این کشور در سال گذشته میلادی به طور فزاینده‌ای از دسترسی به اماکن‌ عمومی منع شده‌اند.

در یک کارزار جدید روز دوشنبه ۱۴ نوامبر، زنان معترض افغانستان با نوشتن «۱۰۰ نامه» به شورای امنیت سازمان ملل، از جامعه جهانی خواستار توجه به حقوق زنان در این کشور شدند.

به گفته برگزارکنندگان این کارزار، در نامه‌ها به مواردی مثل «قتل‌های هدفمند و مستمر زنان، سنگسار، تجاوزهای جنسی، شکنجه و بازداشت‌های بی‌دلیل، ازدواج‌های اجباری و زیر سن، حجاب اجباری،  تحقیر و توهین زنان، بستن مکتب‌های دخترانه، بستن ورزشگاه‌ها و پارک‌های تفریحی، محرومیت از حق اشتغال، حق سفر، حق مشارکت سیاسی و نقض گسترده حقوق بشری‌ زنان اشاره شده است».