طرح «زباله صفر» ترکیه در سازمان ملل به تصویب رسید

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا، روز پنجشنبه ۱۵ دسامبر، طرح «زباله صفر» که توسط ترکیه و در چارچوب مبارزه با تغییرات آب و هوایی و طرح‌های توسعه پایدار ارائه شده بود، را تصویب کرد. با این تصمیم، مجمع عمومی روز ۳۰ مارس را به عنوان روز جهانی زباله صفر اعلام کرد.

 بر اساس این طرح، کشورهای عضو و سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای تشویق می‌شوند تا طرح‌های زباله صفر را اجرا کنند. همچنین بر این اساس مدیریت پسماند سازگار با محیط‌زیست، مصرف پایدار و مسائل مربوط به تولید باید همچنان در سازمان ملل مورد توجه قرار گیرد.

پروژه «زباله صفر» در سال ۲۰۱۷ از سوی وزارت محیط زیست، شهرسازی و تغییرات اقلیمی ترکیه کلید خورده است و تحت نظارت امینه اردوغان همسر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قرار دارد. 

این پروژه یک جنبش زیست‌محیطی است که با هدف جلوگیری و کاهش تولید زباله، جمع‌آوری و بازیافت زباله به منظور صرفه جویی در مواد خام و انرژی راه اندازی شده است. هدف‌گذاری این پروژه انتقال یک ترکیه پاک و توسعه یافته و جهانی قابل زندگی به نسل‌های آینده بود که اکنون به موضوعی جهانی بدل شده است.

در چارچوب این پروژه، بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ در حدود ۲۴ میلیون تن زباله قابل استفاده در ترکیه بازیافت و ۳۰ میلیارد لیر از این طریق درآمدزایی شده است. علاوه بر این با بازیافت این زباله‌ها از انتشار ۳ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای جلوگیری شد.

امینه اردوغان در جریان هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر در نیویورک با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد و اعلامیه حسن نیت «جهانی بدون زباله» را در چارچوب مبارزه با بحران آب و هوا در مقر سازمان ملل امضا کردند.