طرح مجلس: ده سال ممنوع‌الخروجی برای دانشجویان معترض 

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران درحال تدوین طرحی هستند که درصورت تصویب آن قرار است دانشجویان معترض با منع ده ساله خروج از کشور و جریمه نقدی روبرو شوند.

به گزارش روزنامه شرق در تاریخ یک آذر ۱۴۰۱، در این طرح قرار است با دانشجویانی که «هنجارشکن» خوانده شده‌اند، به‌دلیل اتهاماتی ازقبیل «فحاشی و توهین به مقدسات» برخورد شدید شامل ممنوعیت‌ ۱۰ ساله خروج از کشور درنظر گرفته شود. براساس این طرح همچنین دانشجویان خاطی در دانشگاه‌های سراسری، به پرداخت تمام هزینه‌های تحصیل نیز محکوم خواهند شد. 

براساس این گزارش، نمایندگان موافق با این طرح در مجلس، نسبت به افشای نامشان حساسیت نشان داده‌اند. پیش از این ۲۷۷ نماینده مجلس (از مجموع ۲۹۰ کرسی مجلس) در بیانیه‌ای خطاب به قوه قضائیه، خواستار برخورد شدید با «اغتشاشگران» و صدور حکم اعدام برای «محاربان» شده بودند، اما بسیاری از این نمایندگان ترجیح داده بودند نامشان در مقام امضاکننده این بیانیه فاش نشود.

از زمان آغاز اعتراضات سراسری در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ تاکنون (دوم آذر ۱۴۰۱)، دانشجویان در بیش از صد دانشگاه ایران دست به برگزاری تجمعات اعتراضی و اعتصاب زده‌اند که در اکثر مواقع با برخورد شدید نیروهای امنیتی در داخل و خارج دانشگاه روبرو شده است. به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، از ابتدای اعتراضات تا تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۱، بیش از ۵۰۰ دانشجو توسط نیروهای اطلاعاتی و انتظامی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.