طولانی‌ترین خط ساحلی ترکیه در کاراجابی (Karacabey) شهر بورسا

شهر بورسا، اولین پایتخت دولت عثمانی و چهارمین شهر بزرگ ترکیه، که در شمال غربی این کشور و در جنوب دریای مرمره قرار دارد. این شهر میراث عظیمی از تاریخ را در گوشه گوشه خود جای داده است.

به جز غنای تاریخی، شهر بورسا یکی از سرسبزترین شهرهای ترکیه است. به همین خاطر  به بورسای  سبز معروف است. اماکن دیدنی و تاریخی این شهر گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. اما این تنها شهر بورسا نیست که جاذبه‌های بسیاری دارد، بلکه اطراف شهر هم شگفتی‌های حیرت انگیزی دارد که از چشم بسیاری به دور مانده است.

کاراجابی (Karacabey) منطقه‌ای است در غرب شهر بورسا با فاصله ۶۰ کیلومتر. اگر سفر شما در ماه جون باشد بوی خوش لیندن (ایهلامور)، جاده سرسبز با تپه‌های پوشانده شده از گندم و شالیزار، حیواناتی که آزادانه در این منطقه حرکت می‌کنند و نسیم خنکی که به روح انسان چنگ می‌زند، خاطرات فراموش نشدنی را برای شما برجا خواهد گذاشت.

فرماندار این منطقه نیهات آلتین با اشاره به اینکه هر جایی از ترکیه زیبایی‌های خاص خود را دارد اما کاراجابی همه را با هم دارد به «ازجمله» می‌گوید: «کاراجابی طولانی‌ترین خط ساحلی ترکیه به طول ۲۲ کیلومتر است، این ساحل در حال تبدیل شدن به یک آدرس‌ ایده آل برای  تعطیلات بسیاری از  مردم  است».

آلتین،‌ با تاکید بر اینکه کاراجبی یک بیمارستان طبیعی برای بیماران مبتلا به آسم را دارد می‌گوید: این منطقه با آب و هوای جنگلی که مخزن اکسیژن است بهترین مکان برای بیماران مبتلا به آسم، دیابت و بیماری‌های مشابه است که با مشاوره پزشک به اینجا می‌آیند. این ویژگی‌ها باعث شده که کاراجبی به یکی از آدرس‌های اولویت شهروندان در طی روند اپیدمی تبدیل شود. 

هم‌آغوشی جنگل و دریا

یکی از ویژگی‌های خاص این منطقه همجواری این ساحل طولانی دریای مرمره با بزرگترین جنگل ( احلمور) و همچنین  یکی از  بزرگترین جنگل‌های سیلابی ترکیه (لونگوز)، که زیستگاه گونه‌های مختلف حیوانات و گیاهان است.

لونگوز با جاده‌های شنی، نیزارهای بزرگ، درختان باشکوه، صدای پرندگان، برکه‌ها و دریاچه گل‌های نیلوفرآبی، پستانداران وحشی، گونه‌های کمیاب پرندگان و با محیط آرام خود دل هر بیننده‌ای را می‌برد.

این منطقه میزبان صدها گونه پرنده مهاجر هست که  فقط هنگام مهاجرت از این محل عبور می‌کنند. همچنین  زیستگاه طبیعی پلیکان‌ها، قوها، حواصیل‌ها و اردک ها است که زیبایی شگفت انگیزی ایجاد کرده.

 التین می‌گوید: اگر می‌خواهید با طبیعت تنها باشید و به صدای درون  خود گوش دهید یا اگر عاشق پیاده روی و دوچرخه سواری داخل یک طبیعت بکر هستید لونگوز بهترین مکان است. اما مکان‌های زیاد دیگری هم است که دیدنش خالی از لطف نیست.

روستای کوروشون‌لو( Kurşunlu )

روستای «کوروشون‌لو» که تقریباً ۴۰ کیلومتر با مرکز شهر کاراجابی فاصله دارد بخشی از تاریخ بیزانس و عثمانی است. صومعه که مرکز آموزش راهبه‌ها بود هنوز هم برخی از دیوارها و ستون هایش پابرجاست. اما بخش قابل توجهی از آن به مرور زمان از بین رفته‌اند. شما همزمان با دیدن این قسمت از تاریخ می‌توانید یک روز زیبا را در این روستای ساحلی سرسبز سپری کنید.

مالکارا

مالکارا که ترکیبی از آفتاب ، دریا و ساحل است، از جمله مناطق تفریحی است که می‌توانید در فصل تابستان تنی به آب زده و روی ماسه‌های نرم ساحلی آن حمام آفتاب بگیرید.

چایخانه لوتوس  در قلب «لونگوز»

«شاهسانای» صاحب این قهوه خانه زیبا کسی که عاشق زندگی کردن در دل طبیعت است می‌گوید: مدت طولانی است که زندگی دور از استرس و شلوغی  شهر را کنار گذاشته و زندگی در روستا را ترجیح داده.

او می‌گوید من و برادرم در اینجا شاهد شوتینگ و صحنه‌های فیلمبرداری فیلم «رجب اودیک» بودیم. دکور و معماری این فیلم برایم خیلی جذاب بود. بعد از اتمام فیلم همه دکورها و ساخته‌ها از بین رفتند. روزی به برادرم گفتم بیا ما دوباره این فضا را از نو بسازیم. با تلاش و زحمات فراوان حالا اینجا تبدیل به یک فضای دنج در دل طبیعت شده، که هر رهگذری با نوشیدن چایی می‌تواند خستگی از تن بیرون کند.

شما برای شناساندن این فضا آیا تبلیغاتی انجام دادید؟

نه، نیازی نمی‌بینم، چون هرکسی که اینجا آمده شگفت زده شده و برای چندمین بار با دوستانشان آمده است. اینجا بهترین مکان برای استراحت و تمدد اعصاب است

چه نوع خدماتی برای مشتریان ارائه می‌کنید؟

همه چی در اینجا به صورت طبیعی سرو می‌شود. ما معمولا چای گوزلمه سرو می‌کنیم اما اگر مشتری شب بماند برایش غذا حاضر می‌کنیم. اما اگر مشتریی که می‌خواهد شب را در این مکان سپری کند باید قبل از آمدن خبر بدهد، چون در اینجا برق نداریم، گاز نداریم و باید بعضی  چیزها را از قبل آماده کنیم.

 اگر کسی بخواهد شب را در اینجا سپری کند می‌تواند داخل چادر در همین محوطه بخوابد و نگران هیچ حیوان وحشی نباشد چون اطراف محوطه کاملا با نرده بسته شده است. مطمئن باشید کسی که شب را در اینجا سپری کند از دیدن انبوهی از ستاره‌های پر نور به وجد خواهد آمد. 

برای طبیعت دوستان چه پیامی دارید؟

من از همه کسانی که عاشق طبیعت بکر هستند دعوت می‌کنم که شانس دیدن این مناظر زیبا و منحصر به فرد را از دست ندهد،اما اگر کسی می‌خواهد هم دلی به طبیعت بزند و هم لباسش خاکی نشود، خواهش می‌کنم مسیرشان را تغییر دهد.

کاراجبی نفسی دوباره 

اسماعیل مرد ۷۵ ساله‌ای که سال‌ها پیش توسط  یکی از دوستانش کاراجابی را کشف کرده است می‌گوید وقتی برای اولین بار به کاراجبی آمدم احساس کردم وارد بهشت شدم، و همان لحظه تصمیم گرفتم از شهر خودم نقل مکان کنم. من قبل از اینکه به کاراجابی بیایم با مشکل تنفسی شدید مواجه بودم  که هر چند وقت نیاز به اکسیژن  و هوا داشتم.

اما بعد از زندگی در اینجا از همه دارو ها و دکترها فاصله گرفتم و دیگر هیچ نیازی به اکسیژن پیدا نکردم.کاراجابی برای من نفسی دوباره داد.