طی۲۴ ساعت گذشته ۳ منطقه در افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

افغانستان ، غزنی ، قبرستان نظامی با دیوارهای شهر باستانی و پس زمینه ارگ. ارگ در زمان جنگ اول انگلیس ویران شد و پس از بازسازی، هنوز هم به عنوان پادگان نظامی استفاده می‌شود. (Photo by: Eye Ubiquitous/Universal Images Group via Getty Images)

سه منطقه در استان غزنی افغانستان طی ۲۴ ساعت گذشته تحت کنترل طالبان قرار گرفت .

 آناتولی (کابل)-خداداد عرفانی، نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان در یک بیانیه مطبوعاتی خبر داد که طالبان حملات همزمان را به مناطق اطراف غزنی آغاز کرده است.

عرفانی با بیان اینکه در نتیجه این حملات سه ولسوالی از کنترل خارج شده، اظهار داشت نیروهای امنیتی از این ولسوالیها عقب نشینی کرده اند. او هشدار داد که طالبان می تواند کل استان غزنی را با این سرعت تسخیر کنند.

در بیانیه طالبان ادعا شده در ۲۴ ساعت گذشته ۵ ولسوالی تحت کنترل درآمده است.

دو منطقه از طالبان پس گرفته شد

از سوی دیگر، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب در شمال کشور و مناطق شینواری ولایت پروان از طالبان پس گرفته شده است.

در این بیانیه آمده است، در۲۴ ساعت گذشته در۱۴ ولایت عملیات‌هایی علیه طالبان انجام شده است که در نتیجه ۲۳۵ طالب  کشته و ۱۶۱ نفر زخمی شده‌اند. همچنین در این عملیات ۱۹ بمب آماده انفجار نیز منهدم شده است.

کابل ، افغانستان – 31 مه: افسران و سربازان واحد تکاور نیروهای ویژه افغان در تاریخ 31 مه 2021 در یک مراسم فارغ التحصیلی در آکادمی نظامی در کابل ، افغانستان شرکت کردند. حداقل صدها افسر و سرباز کماندوی نیروی ویژه افغان از جمله زنان فارغ التحصیل شدند. بر اساس این گزارش ها ، طالبان بلافاصله پس از ایالات متحده خشونت را بلافاصله در سراسر افغانستان افزایش داده اند و نیروهای ناتو آخرین مرحله از خروج خود از این کشور را از اول ماه مه آغاز کردند. (هارون ساباون – آژانس آنادولو)

افزایش خشونت در کشور

در حالی که روند صلح افغانستان همچنان نامشخص است، حملات همچنان ادامه دارد.

طالبان در ۲۰ ژوئن کنترل دو منطقه در ولایات شمالی بلخ و سمنگان و در ۲۱ ژوئن ولسوالی های دولت آباد، شولگره  و کشنده بلخ را تحت کنترل خود درآوردند.

تعداد ولسوالی های تحت کنترل طالبان در ۲ ماه گذشته از مرز ۴۵ ولسوالی گذشته است.

براساس اطلاعات گردآوری شده توسط خبرنگار آناتولی از مقامات محلی، طالبان بیش از ۱۳۰ ولسوالی از ۴۰۷ ولسوالی  را تصرف کرده‌اند. از این تعداد، در برخی از شهرها حدود ۶۰ درصد منطقه تحت کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.

درگیری‌ها بین نیروهای امنیتی و طالبان در بیشتر مناطق افغانستان ادامه دارد، ازجمله تقریباً در۱۹۰ منطقه از ۴۰۷ منطقه. حدود ۳۴ منطقه وابسته به این شهرستا‌ن‌ها نیز در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان قرار دارند.

نفوذ دولت مرکزی که پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و عقب نشینی طالبان در حال افزایش بود، روز به روز در حال کاهش است.

دولت، طالبان و سازمان ملل متحد داده‌های مختلفی در مورد مناطق تحت کنترل خود ارائه می‌کنند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی گفت که آنها بیش از نیمی از مناطق کشور را تحت کنترل دارند. در حالی که طالبان ادعا می‌کنند که کنترل ۷۵ درصد از کل کشور را به دست گرفته است.

براساس اطلاعات سازمان ملل، طالبان ۵۰ تا ۷۰ درصد از مناطق این کشور را تحت کنترل خود گرفته است.