عارضه شایع پوستی کراتوزیس پیلاریس (Keratosis Pilaris) یا «پوست مرغی»

  برجستگی‌های قرمز و زبری که گاه در پشت بازو، گونه‌ها و باسن ظاهر می‌شود،‌ اگر چه سوزش و خارشی ندارد اما مخصوصاً در فصل تابستان برای برخی آزار دهنده است. 

  این عارضه شایع پوستی کراتوزیس پیلاریس (Keratosis Pilaris)  نام دارد که با عنوان «پوست مرغی» نیز شناخته می‌شود. علت این نامگذاری، شباهتی است که میان پوست دچار عارضه با مرغ پرکنده وجود دارد.

  اگرچه این بیماری بی‌ضرر و غیرمسری است، اما می‌تواند آزار دهنده باشد. همچنین ممکن است در صورت عدم درمان به مرور زمان بدتر شود.

  برخی از دلایل ایجاد این مشکل پوستی موارد زیر است.

  ۱- مصرف کم چربی‌های مفید

  برای کم کردن وزن، معمولا اولین چیزی که از رژیم غذایی حذف می‌شود چربی است.

  اما در حقیقت، از بین بردن چربی‌های سالم می‌تواند باعث افزایش وزن و بدتر شدن برخی شرایط پوستی شود.

  اگر بدن به اندازه کافی اسیدهای چرب ضروری مانند امگا ۳ و امگا ۶ دریافت نکند، می‌تواند منجر به التهاب پوستی شده و برجستگی‌های قرمز را بیشتر نمایان کند.

  برای رفع این مشکل بهتر است غذاهای سرشار از اسیدهای چرب مصرف شود. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند ماهی و تخم مرغ‌های ارگانیک باید در رژیم غذایی گنجانده شود.

  ۲- مراقبت‌های زبر و محکم از پوست 

  لایه برداری روزانه پوست می‌تواند به صاف شدن «پوست مرغی» کمک کند، در حالی که اسکراب‌های خشن و محکم  بدن می‌توانند وضعیت را بدتر کنند.

  به جای استفاده از لایه بردارهایی سخت و خشن، بهتر است پوست را با  سنگ پا یا پوکه به نرمی ماساژ داد.

  ۳- دوش آب گرم 

  دوش آب گرم معمولا باعث تورم پوستی نمی‌شود، اما ماندن بیش از حد زیر آب گرم می‌تواند وضعیت را بدتر کند. دوش گرفتن به مدت طولانی با آب گرم باعث می‌شود پوست رطوبت و روغن‌های طبیعی خود را از دست داده و این مسئله  باعث ایجاد عارضه  پوستی می‌شود.

  برای مواجه نشدن با این مشکل، بهتر است مدت زمان حمام‌ آب گرم را کوتاه کرده و پس از دوش، پوست را به آرامی خشک کرد تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود. اگر دوش گرفتن، یک روز در میان انجام شود، می‌تواند به تسکین علائم کمک کند.

  ۴- مصرف بیش از حد محصولات لبنی

  محصولات لبنی در برخی از افراد ایجاد حساسیت‌های غذایی می‌کند و می تواند به برخی از شرایط ناخوشایند از جمله پوست مرغی  کمک کند. 

  برای رهایی از عارضه «پوست مرغی» اجباری به حذف لبنیات از رژیم غذایی نیست. اما برای بهبود یافتن می‌توان حداقل برای ۶ هفته از مصرف لبنیات اجتناب کرد.

  ۵- استفاده از صابون های معطر

  محصولات مراقبت از پوستی که حاوی مواد کومدوژنیک (یا ترکیبات جوش زا) هستند می‌توانند پوستی که دچار عارضه «مرغی» شده را بدتر کنند، زیرا «پوست مرغی» در اثر تجمع کراتین در منافذ ایجاد می‌شود. برخی از صابون‌های معطر به احتمال زیاد حاوی مواد افزودنی غیر طبیعی هستند که می‌توانند منافذ پوست را مسدود کرده و باعث التهاب آن شوند.

  برای اجتناب از این امر بهتر است از محصولاتی استفاده شود که ضد حساسیت بوده و حاوی مواد طبیعی‌ای هستند که پوست حساس را تحریک نمی‌کنند.

  ۶- لباس تنگ نپوشید

  پوشیدن لباس نامناسب به دلایل بسیاری برای سلامتی مضر است و می‌تواند مشکلات  پوستی را تشدید کند. پوشیدن لباس تنگ به پوست اجازه تنفس نمی‌دهد و اصطکاک میان لباس و پوست منجر به تحریک بیشتر پوست می‌شود.

  بهتر است که برای مصارف روزانه از لباس‌های گشادتر و راحت‌تر که مناسب پوست است استفاده کنید، مانند لباس‌هایی که از پارچه پنبه‌ای ارگانیک تهیه شده است.