عتیقه ۲ هزار ساله شهر زیوگما؛ بازگشت سنگ قبر «زنی که شوهرش را دوست داشت» به ترکیه

یک سنگ قبر که بیش از ۲ هزار سال قدمت داشته و متعلق به شهر باستانی زیوگما واقع در استان غازی‌آنتپ فعلی است، به ترکیه بازگشت. روی این سنگ قبر نوشته شده: «ساتورنیلا؛ زنی که شوهرش را دوست داشت، خداحافظ»!

به گزارش روزنامه حریت در تاریخ ۱۶ جولای، مهمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری طی مراسمی که به مناسبت بازگرداندن این قطعه تاریخی از ایتالیا به ترکیه برپاشده بود گفت: «امروز، پس از سال‌ها، برای بازگرداندن یک قطعه بسیار خاص از ایتالیا، گرد هم آمده‌ایم.» این اثر باستانی، سال‌ها قبل به صورت قاچاق از ترکیه خارج شده و چندی بعد سر از ونیز ایتالیا درآورده بود.

ارسوی با اشاره به زلزله‌های ۶ فوریه در منطقه غازی‌آنتپ که باعث تعطیلی ۷۴ روزه موزه آثار باستانی زیوگما شده بود گفت: «دوره پر چالشی که شهر و منطقه ما از سرگذراند، بازگشت این سنگ را که نمادی از غنا و ارزش این سرزمین است، معنادارتر می‌کند».

وزیر فرهنگ درباره شهر باستانی زیوگما بیان کرد: «زیوگما که در زبان ترکیه به معنای پل است، در طول تاریخ باستانی خود، محل تولید آثار هنری منحصر بفردی بوده که قدمتش به ۳۰۰ سال قبل از میلاد بازمی‌گردد. این قطعه نیز داستان یک عشق ۲ هزار ساله را روایت می‌کند».

ارسوی توضیح داد: «این قطعه مربوط به قرن دوم پس از میلاد بوده و توسط یکی از ساکنان شهر زیوگما که عمیقا به همسرش عشق می‌ورزیده، ساخته شده است. او با ساخت این قطعه، از همسرش خداحافظی کرده است. این اثر درواقع یک داستان عاشقانه ۲ هزار ساله‌ شامل احساساتی همچون جدایی، غم و وفاداری است».