اگر به ترکیه سفر کرده باشید حتما با تنوع غذایی و سفره‌های رنگین این‌جا  آشنا هستید. فرهنگ غذایی ترکیه ترکیبی از فرهنگ آناتولی، روسیه و مدیترانه است. در گذر قرن‌ها، دستورهای غذایی رنگارنگی از شرق چین تا جهان عرب به فرهنگ غذایی عثمانی وارد شد. در نتیجه، ترکیه یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های غذایی جهان را دارد. استفاده زیاد از سبزیجات، انواع ماهی‌ها و روغن زیتون – که در هر غذایی در مدیترانه پیدا می‌شود – این گنجینه را خوشمزه‌تر می‌کند. حالا قرار است طعم سفره‌های 

به‌گزارش TRT، سرآشپزهای ازمیر، تدریس یک دوره آنلاین آشپزی را در دانشگاه لاس‌وگاس آغاز کردند. هدف از این برنامه که با  حمایت وزارت بازرگانی ترکیه انجام می‌شود، افزایش صادرات محصولات و گسترش فرهنگ غذایی ترکیه است. در این ورکشاپ، سرآشپزهای ترک تنها دستورپخت غذاهایی را آموزش می‌دهند که مواد اولیه آن در منطقه اژه کشت می‌شود.

این پروژه متعلق به انجمن های صادرکنندگان دریای اژه است. شرکای این  پروژه نیز دانشگاه اقتصاد ازمیر و دانشگاه لاس‌وگاس آمریکا هستند. در این پروژه دانشجویان آشپزی هر دو دانشگاه شرکت کرده‌اند.

یک استاد آشپزی در کارگاه دانشگاه ازمیر در حال کار (Photo:AA)

یک بازاریابی خوشمزه 

رئیس دانشکده اقتصاد ازمیر، خانم آسلای به TRT گفت: قصد داریم تا با اجرای این کارگاه آموزشی، برخی از محصولات صنایع غذایی ترکیه را نیز معرفی کنیم، از جمله ادویه جات، گیاهان معطر و دارویی، غلات و حبوبات و همچنین بعضی از غذاهای خاص ترکی از جمله آن‌هایی که تنها با روغن زیتون طبخ می شود، انواع پلو و همینطور غذاهایی که با ماهی‌های بومی دریای اژه تهیه می‌شود و چند مورد خوشمزه دیگر.

ادویه‌های ترکی (Photo:AA)

چرا دانشگاه لاس‌وگاس برای این پروژه انتخاب شد؟

دکتر بتول اوزتورک، مدیر دپارتمان اقتصاد دانشگاه ازمیر معتقد است:

“دانشگاه لاس وگاس در معتبرترین دانشگاه در جهان است که صنعت گردشگری را آموزش می‌دهد. فرصت همکاری با چنین  دانشگاهی برای ما بسیار مهم است، زیرا ما  با جایی همکاری می کنیم  که بهترین کارکنان هتل‌های جهان در آن آموزش می‌بینند.

خانم اوزتورک خب می‌دهد: برنامه درسی دستور غذایی اژه دانشگاه ازمیر، در همان سطحی برگزار می‌شود که دانشجویان دانشگاه لاس وگاس در دوره‌های خود آموزش می‌بینند.

یک میز بشقاب دریایی از ماهی‌های بومی دریای اژه (Photo:AA)

یک برنامه پنج ساله

این پروژه که به مدت ۵ سال به طول خواهد انجامید، توسعه تاریخی غذاهای ترکی، ارزش‌های غذایی و همینطور تنوع و خصوصیات جغرافیایی محل رشد آن‌ها را نیز شرح می‌دهد.

فرهنگ غذایی ترکیه با ایران و افغانستان اشتراکات فراوانی دارد. دستورهای غذایی، مواد اولیه و ادویه‌های مشترک میان هر سه ملت فراوانند. شما درباره غذاهای ترکی چه فکر می‌کنید؟