«فاطما گیریک» بازمانده دوران طلایی سینمای ترکیه درگذشت

 به گزارش دیلی صباح،‌ «معمر کسکین» شهردار منطقه شیشلی استانبول، صبح امروز (۲۴ ژانویه) خبر مرگ فاطما گیریک را منتشر کرد: «شخصیت ارزشمند یشیل چام و شیشلی درگذشت.. من از درگذشت فاطما گیریک، شهردار قبلی‌مان در شیشلی که افتخار همکاری با او را به‌عنوان یکی از اعضای شورای منطقه شیشلی داشتم، عمیقا غمگینم.» 

فاطما گیریک بازیگر پیشکسوت سینمای ترکیه که او را یکی از بازماندگان دوران طلایی سینمایی این کشور می‌دانستند، صبح امروز (۲۴ ژانویه) در سن ۷۹ سالگی به دلیل عوارض ناشی از ویروس کرونا درگذشت.

او به همراه «هولیا کوچیئیت»، «فیلیز آکین» و «تورکان شُرای» زنان بازیگر در قید حیات دوران طلایی سینمای ترکیه موسوم به دوران «یشیل چام» (کاج سبز) بود.

«یشیل چام» نام خیابانی در محله بی‌اوغلو استانبول است که در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ «هالیوود ترکیه» بود. اکثر استودیوها و دفاتر سینمای ترکیه در این خیابان قرار داشت که در این دو دهه، سالی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ فیلم تولید کردند. این دوران طلایی سینمای غالبا تجاری ترکیه، با کودتای نظامی سال ۱۹۸۰ پایان یافت.

فاطما گیریک نخستین بار در سال ۱۹۵۵ در فیلم Günahkar Baba جلوی دوربین رفت و پس از آن تا سال ۱۹۸۷، در بیش از ۱۸۰ فیلم نقش‌آفرینی کرد.

جالب است بدانید این بازیگر محبوب که چندین جایزه از جشنواره‌های سینمایی ترکیه دریافت کرده بود، وارد دنیای سیاست هم شد و در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ به مدت ۵ سال، شهردار منطقه «شیشلی»‌استانبول بود.