فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت: نیازی به واکسیناسیون برای سویه اریس در ترکیه نیست

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد که برای مواجهه با سویه EG.5 که به طور غیر رسمی با نام اریس شناخته می‌شود، نیازی به واکسیناسیون سراسری نیست. وزیر بهداشت تصریح کرد که واکسیناسیون سراسری که قبلا انجام شده، کفایت می‌کند.

کوجا روز ۲ اکتبر از طریق حساب شبکه اجتماعی خود اعلام کرد: «برخی به دنبال راه‌اندازی کمپین‌های واکسیناسیون هستند که در حال حاضر نه واقع‌بینانه است و نه ضروری و هیچ مبنای علمی هم ندارد».

در روزهای گذشته، برخی از متخصصان مراقبت‌های پزشکی در ترکیه با اشاره به انجام واکسیناسیون در بعضی کشورهای اروپایی گفته بودند که ترکیه نیز نیاز به تزریق واکسن جدید برای سویه اریس دارد. ادعاهایی مبنی بر فوت رئیس یک بیمارستان دولتی به دلیل ابتلا به سویه اریس نیز انتشار یافته بود.

کوجا درباره شائبه‌ها مطرح کرد: «شاید برخی از این افراد می‌خواهند محصولی را به فروش بیشتر برسانند. اما علم به این روش کار نمی‌کند. کدام پزشک، یک داروی غیرضروری را توصیه می‌کند؟» کوجا تصریح کرد که در طول همه‌گیری مرگبار کرونا، کشور تمام اقدامات احتیاطی ازجمله واکسیناسیون و قرنطینه را انجام داده و دیگر خبری از این اقدامات نیست و کووید-۱۹ مانند آنفلوآنزا مدیریت خواهد شد».